'2020 İzin'

Türkiye’den Avrupa’ya Dönüş Yolunda Arabalı Tren Tercih Ediliyor

Edirne ile Avusturya'nın Villach şehirleri arasında sefer yapan arabalı trenler, Avrupa’daki Türklere Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan sınır kapılarında beklemeksizin 1400 kilometre yol kat etme imkânı sunuyor.

@AA değişiklikler: Perspektif

Koronavirüs pandemisi gölgesinde yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren Avrupa’daki Türklerin bir bölümü, yaşadıkları ülkelere dönüşte daha rahat yolculuk yapmak için arabalı tren alternatifini tercih ediyor. Dönüş yolculuğuna başlayanların çoğu, Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’ndan kara yoluyla yaşadıkları ülkelere dönüyor.  

Edirne ile Avusturya’nın Villach şehirleri arasında sefer yapan arabalı trenler ise Türkiye-Avrupa arasında Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan sınır kapılarında beklemeksizin 1400 kilometre yol kat etme imkanı sunuyor. Araçlarını oto kuşet vagonlara yükleyen yolcular, trenle seyahatlerine devam ediyorlar. Bu sene salgın nedeniyle tatil sezonundaki durgunluk, tren seferlerinin de daha sakin seyretmesini sağladı.

“Arabalı Tren Yolculuğu Rahat”

Almanya’nın Münih kentine dönen Mehmet Tatlı, trenle yolculuğun kolay olduğunu düşünenler arasında. Türkiye’ye gelirken de treni tercih ettiğini belirten Tatlı, “Trenle yolculuk rahat. Araç kullanmak zorunda kalmıyorum. Münih’ten burası 2 bin 100 kilometre ve uzun bir yol. Hem trafik kazaları anlamında riski azaltıyoruz; hem de dinlenerek geliyoruz. Gelince buradan Tekirdağ’a, oradan da Avşa’ya geçiyorum. Dönüş de aynı şekilde rahat oluyor.” diye konuştu.

Ailesiyle Almanya’ya dönen Mehmet Apaydın da yoldaki stres ve gümrük kapılarındaki uzun bekleyiş süreleri nedeniyle arabalı treni tercih ettiklerini anlattı. Araç kullanmanın yaşı itibarıyla biraz daha güç olduğunu ifade eden Apaydın, “Bunun için treni tercih ediyoruz. En azından ailemizle yataklı vagonda uyuyoruz. Arabada klima olsa bile yolda sıcaktan bunalıyoruz.” diye konuştu. 

Yabancılar Da Treni Tercih Ediyor

Ailesiyle 4 ay süren bir Avrupa turunun ardından ülkelerine dönmek için arabalı treni tercih eden Hollandalı Rob Gelissen de, “Bu tren uzun bir güzergahta birçok gümrükten geçiyor. Korona döneminde geçilmesi zor birçok ülkeyi geçiyorsunuz. Elektrikli otomobille sadece 200-300 kilometre yol alabiliyorum.  Sonrasında aracımı şarj etmeye ihtiyacım var. Güzergah üzerinde şarj istasyonu da pek yok. Ama trenle şarja ihtiyacım yok.” ifadelerini kullandı. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler