"Almanya"

Almanya, Yunan Adalarından 1500 Sığınmacıyı Kabul Edecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Yunan adalarında bulunan 1500 sığınmacının daha ülkeye kabul edilmesi konusunda uzlaştı.

Fotoğraf: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com, Değişiklikler: Perspektif

Almanya İçişleri Bakanı Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer Yunan adalarında bulunan 1500 sığınmacının ülkeye kabul edilmesi konusunda uzlaştı. Alman Haber Ajansının (DPA) haberinde, söz konusu sığınmacılar Yunanistan’da koruma statüsü onaylanmış aile ve çocuklardan oluşacağı ve bu adımın Yunan hükümeti yetkilileriyle de görüşüldüğü aktarıldı.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, hangi sığınmacıların acil korumaya ihtiyaç duyduğunu saptamak için bir heyetin Midilli’ye gönderileceği söylendi. Seçim yaparken “kontrolsüz etkilerin” oluşmasının engellenmesi için “objektif kriterler” doğrultusunda karar verileceğini bildirildi.

Haberde daha fazla sığınmacının kabul edilmesini isteyen hükümetin diğer ortağı Sosyal Demokrat Partinin (SPD) de Merkel ve Seehofer’in planına onay vermesi gerektiği kaydedildi. SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Rolf Mützenich ise plana temkinli yaklaşarak, “Bu sayıyı ben bilmiyorum. Hükümet, başbakan ve içişleri bakanından oluşmuyor. Onların uzlaşması değil hükümet arasındaki uzlaşma geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

“Bu Felakette Kaçabilen Her İnsan İçin Mutlu Olurum”

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Katrin Göring-Eckardt da rakamın 1500 ile sınırlanmasını eleştirerek, “Bu felaketten kaçabilen her insan için mutlu olurum. Ancak koruma statüsü verilen 400 aileyi kabul etmek göstermelik bir tekliftir.” dedi. Göring-Eckardt, partinin Almanya’nın 5 bin sığınmacıyı kabul etmesini istediğini kaydetti.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ise planı memnuniyetle karşıladığını, böylelikle Almanya’nın yardım etme görevini yerine getireceğini kaydetti. Seehofer, geçen hafta Midilli Adası’nda bulunan Moria sığınmacı kampındaki yangının ardından Yunanistan’da ana karaya çıkarılan refakatçisi olmayan 400 çocuktan 100 ila 150’sinin Almanya‘ya getirileceğini söylemişti.

Moria Kampı’ndaki yangının ardından Almanya‘da sığınmacıların ülkeye getirilmesine ilişkin tartışmalar yaşanmıştı. (AA, P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler