Almanya Doğu ve Batı Almanya Birleşeli 30 Yıl Oldu!

Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) ile Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin (Doğu Almanya) birleşmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

admin 3 Ekim 2020

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki Almanya‘nın birleşmesinin  30. yılında “Doğu ve Batı’da yaşayanlara daha fazla birliktelik” çağrısında bulundu. Merkel, Doğu ve Batı Almanya‘nın birleşmesinin 30. yılı dolayısıyla Potsdam kentinde organize edilen kutlamalara katıldı.

Kutlama etkinliğinde konuşan Merkel, “Bugün, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde yine cesur olmamız gerektiğini biliyoruz. Bir salgın karşısında cesaretli olmalıyız. Doğu ve Batı arasında hala var olan farklılıkların üstesinden gelmek ve tüm toplumumuzun bütünlüğü için cesaretle çalışmalıyız.” dedi.

Merkel, Alman birliğinin 30. yılını barış ve özgürlük içinde kutlamaktan mutlu olduğunu belirterek, “Doğu Almanya‘da sokaklara çıkan ve barışçıl devrimi başlatan insanlar çok cesaret gösterdi.” ifadesini kullandı. Yeniden birleşmeden bu yana dünyada artan çatışmalara işaret eden Merkel, “İyi, barışçıl bir yolda devam etmek için Doğu ve Batı’da, Kuzey ve Güney’de birlikte cesaretle birlikte olmaya ihtiyacımız var.” değerlendirmesinde bulundu. Kutlamalara, Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble ile eyaletlerden başbakan ve bakanlar da katıldı.

Almanya

Berlin Duvarı'nın Yıkılışının 30. Yıl Dönümü

9 Kasım 2019

Doğu ve Batı Almanya Birleşme Süreci

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaşı kaybeden Almanya 1949’da ikiye bölündü. Demokratik Almanya Cumhuriyeti (Doğu Almanya) ve Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) olarak iki ülke kuruldu. 13 Ağustos 1961’de Berlin’de yapımına başlanan 46 kilometre uzunluğundaki duvar ile Doğu Almanya‘da yaşayanların Batı’ya geçmeleri önlenmek istendi. Bu bölünmüşlük, 9 Kasım 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından sona erdi.

Doğu Almanya‘da 18 Mart 1990’da yapılan ilk serbest seçimlerden sonra Doğu ve Batı Almanya arasındaki görüşmeler, “Birleşme Anlaşması” ile sonuçlandı. 3 Ekim 1990’da Doğu ve Batı Almanya‘nın yeniden birleşme süreci resmen tamamlandı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |