"ABD"

Floyd’u Öldürmekten Yargılanan Polis Memuru Chauvin Kefaletle Serbest

Amerika'da George Floyd'un boynuna bastırarak hayatını kaybetmesine neden olan polis memuru Chauvin ile birlikte, davada yargılanan 4 polis kefaletle serbest kaldı. Polis memurlarının, 2021'de hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Fotoğraf: Shutterstock / Johnny Silvercloud

ABD’de siyahi George Floyd’u gözaltına alırken diziyle boynuna bastırarak hayatını kaybetmesine neden olan polis memuru Derek Chauvin’in kefaletle serbest bırakıldığı açıklandı. Ülkedeki Minnesota Eyalet Mahkemesinden yapılan açıklamada, George Floyd’u gözaltına aldığı sırada 8 dakika boyunca diziyle boynuna baskı uygulayarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin’in (44) kefaletle serbest bırakıldığı belirtildi.

Chauvin için, mayıs ayından bu yana tutuklu bulunduğu Oak Park Heights’taki hapishanesinden şartlı salıverilmesi için kefalet bedeli olan 1 milyon doların, ”Allegheny Casualty Company” isimli kuruluş tarafından garanti edildiğini onaylayan bir tahvil yayınlandı. Daha önce dosyalanmış mahkeme belgelerinde yer alan tahliye koşulları arasında Chauvin’in, Floyd’un ailesiyle doğrudan temasa geçmemesi, emniyet veya güvenlik görevlisi olarak çalışmasına izin verilmemesi ve mahkemenin izni olmadan eyaleti terk edememesi yer alıyor.

Floyd’un ölümünde kusurlu bulunan 4 polis memurundan 3’ü daha önce, 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödeyerek, tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti. Derek Chauvin’in de kefaletle serbest bırakılmasının ardından, Floyd davasında yargılanan polis memurlarının tamamı serbest kalmış oldu. İkinci derece cinayetten de suçlanan Chauvin ve diğer 3 polis memurunun, Mart 2021’de hakim karşısında çıkması bekleniyor.

George Floyd’un Ölümü

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki Floyd, 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, polis memuru Derek Chauvin’in uzun süre diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline sıçramıştı. (AA, P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler