'Viyana Seçimleri'

Viyana Belediye Seçimlerinin Galibi Sosyal Demokratlar

Avusturya’nın başkenti Viyana’yı yönetecek belediye başkanı ve eyalet meclisini belirlemek üzere gerçekleştirilen seçimlerin sandık çıkış anketine göre, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 42’yle birinci parti oldu. Seçim sonuçları aşırı sağcı FPÖ için hezimet anlamına geliyor.

12 Ekim 2020 admin
Fotoğraf: Anadolu Images | Değişiklikler: Perspektif

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 11 Ekim’de belediye başkanı ve eyalet meclisi seçimleri düzenlendi. İrili ufaklı 13 siyasi partinin yarıştığı seçime, yüzde 63 katılım oldu. Salgın nedeniyle seçmenlerin önemli bir çoğunluğu mektup yoluyla oylarını kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimin galibi yüzde 42 oy oranıyla SPÖ’lü mevcut Belediye Başkanı Michael Ludwig oldu.

Yaklaşık 400 bin seçmenin mektup yoluyla oy kullanması nedeniyle resmi sonuçların hafta içi açıklanması beklenen seçimde, sırasıyla Başbakan Sebastian Kurz’un başında bulunduğu merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 18,8, Yeşiller Partisi yüzde 14,1, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) yüzde 7,7 ve Yeni Avusturya Partisi (NEOS) yüzde 7,8 oranında oy aldı. Bu sonuçlara göre, eyalet meclisine SPÖ 47, ÖVP 20, Yeşiller 15, NEOS 9 ve FPÖ 9 temsilci gönderecek. Belediye başkanlığı görevini 5 yıl daha sürdürecek Ludwig’in eyalet yönetimi için koalisyon kurması gerekiyor. Seçim sonuçlarını değerlendiren Ludwig, koalisyon tercihleri için nihai seçim sonuçlarını bekleyeceğini söyledi. Koalisyon ihtimali bulunan ÖVP, Yeşiller ve NEOS’la yoğun ortak noktaların, fakat aynı zamanda farklılıkların da olduğunu vurgulayan Ludwig, en öncelikli konunun ekonomi ve istihdamın güçlendirilmesi olduğunu ekledi.

Viyana Seçimlerinde Aşırı Sağcılar Kaybetti

Geçen seçimde yüzde 30’un üzerinde oy almayı başaran aşırı sağcı parti FPÖ’nün 23 puan oy kaybetmesi seçimin en dikkat çeken sonucu olarak öne çıktı. Ayrıca “İbiza skandalı” nedeniyle aşırı sağcı FPÖ’den ayrılmak zorunda kalan eski Başbakan Yardımcısı ve FPÖ’nün eski Genel Başkanı Heinz Christian Strache de kurduğu yeni oluşumla girdiği Viyana seçimlerinde yüzde 5’lik seçim barajına takılarak eyalet meclisine girmeyi başaramadı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kesintisiz olarak Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) belediye başkanları tarafından yönetilen Viyana, 75 yıldır iktidarda kalan SPÖ’nün en güçlü kalesi olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 9 milyon kişinin yaşadığı Avusturya’da bu yılki Viyana seçimlerinde de bu gelenek bozulmadı. (AA, P)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler