Almanya Almanya’da Cami Saldırıları Devam Ediyor: Itzehoe’de Kundaklama Girişimi

Almanya'da Schleswig-Holstein eyaletinin Itzehoe şehrinde bulunan Ulu Camii’ne kundaklama girişiminde bulunuldu.

ehisim 15 Ekim 2020

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinin Itzehoe şehrindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Ulu Camii’ne Perşembe 15 Ekim 2020 tarihinde kimliği belirsiz kişiler kundaklama girişiminde bulundu. Saldırının gece saat 02.15 sıralarında gerçekleştiği bildirildi.

Itzehoe DİTİB Ulu Camii Dernek Başkanı Kenan Karagöl yaptığı açıklamada, caminin kapısında asılı olan afişlerin tutuşturularak yangın çıkarıldığını belirtti. Karagöl açıklamasına, yangının etrafa sıçramadan söndüğünü ekledi. Saldırı esnasında kimse camide bulunmadığından dolayı yaralanan olmadı.

Saldırgan Kamera Açısına Girmedi

Gece gerçekleşen kundaklama girişimi sabah namazı vaktinde din görevlisi ve cemaat tarafından tespit edildi. Karagöl ifadesine şöyle devam etti: “Itzehoe polisi camiye gelerek 09.00’a kadar inceleme yaptı. Güvenlik kameralarının görüş açısına girmeyen saldırganların eşkali belirlenemedi. Saldırıdan dolayı ister istemez tedirginlik yaşıyoruz. Saldırıları şiddetle kınıyor, faillerin bir an önce bulunmasını istiyoruz.” Polisin saldırı ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

2018 Yılında da Saldırı Gerçekleşmişti

Almanya’da camilere yönelik saldırıların dökümentasyonunu yapan #brandeilig’in verilerine göre 2018 yılında da aynı camiye saldırı gerçekleşmişti. 11 Mart 2018 tarihinde saldırganlar tarafından caminin camları kırılmıştı. Ardından ise caminin yakınlarında bulunan bir Türk marketi kundaklanmıştı. (eh)

ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |