Fransa'da "İslamcılık"la Mücadele Fransa’da Gözaltına Alınan Müslüman Sivil Toplum Kuruluşu Kurucusu Serbest Bırakıldı

Fransa’da çarşamba günü evine ve kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşu Baraka City'e baskın düzenlenerek gözaltına alınan Idriss Sihamedi serbest bırakıldı.

admin 16 Ekim 2020

Avukatı Samim Bolaky, yaptığı açıklamada, müvekkiline isnat edilen “hırsızlık” suçlamalarının Paris Sulh Hakimliğince düşürüldüğünü, Sihamedi’nin serbest kaldığını duyurdu. Bolaky, mahkemenin nihai kararını 4 Aralık’ta açıklayacağını ifade ederek, müvekkilinin 36 saatlik gözaltıdan sonra adli kontrol şartıyla bırakıldığını belirtti. Müvekkili Sihamedi’ye “kendisinden şikayetçi olanlarla iletişim ve temasa geçmesi’ yasağının getirildiğine dikkati çeken Bolaky, ‘taciz’ suçlamasının halen düşürülmediğini kaydetti.

Polis Tarafından Baskın

Fransa’nın başkenti Paris’te sivil toplum kuruluşu Baraka City’e ve kuruluşun kurucusu Idriss Sihamedi’nin evine çarşamba sabah saatlerinde Fransız polisi tarafından baskın düzenlenmişti. Sihamedi çocuklarının gözleri önünde gözaltına alınmıştı. Baraka City’den yapılan açıklamada, polisin, Sihamedi’nin eşine de kelepçe taktığı ve çocukların ellerini kaldırmalarını istediği belirtilmişti. Sihamedi’nin mukavemet göstermediği halde polis şiddetine maruz kaldığı bildirilmişti. Baraka City, daha önce kendisine yönelik terör suçlamasından aklanmıştı.

Shamedi, eylül ayında da İslam karşıtlığıyla bilinen köşe yazarı Zohra Bitan ile eski Charlie Hebdo çalışanı gazeteci Zineb El Rhazoui hakkında “İslam dinini ve Müslümanları hedef almaları için dışardan fonlandıkları ve yardım aldıkları” açıklamalarını yapmıştı.

Müslüman Sivil Toplum Kuruluşlarına Baskınlar Arttı

Paris’te son haftalarda özellikle Müslüman sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskınlar arttı. İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, dün yaptığı açıklamada, “radikallerle mücadele” gerekçesiyle yılın başından itibaren 73 cami, özel okul ve iş yerlerinin kapatıldığını duyurmuştu.

3 Ekim cumartesi sabah saatlerinde yaklaşık on beş polis, Paris’in 11. bölgesindeki yer alan Omar Camii’ne Arapça dersi esnasında baskın düzenledi. Polis baskını esnasında içeride ders yapan çocuklar ve öğretmenler vardı. Bu saldırıdan bir gün önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “İslamcı ayrılıkçılık”la ilgili tepki alan konuşma yapmıştı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |