"Aşırı Sağ"

Avignon’daki “Aşırı Sağ” Saldırı Girişimi, Terör Saldırısı Olarak Soruşturulmayacak

Fransa’nın Avignon kentinde Kuzey Afrika kökenli genç bir esnafa silah doğrultan aşırı sağcı kişinin girişimi, Cumhuriyet Savcısı Philippe Guemas tarafından terör saldırısı olarak soruşturulmayacağı açıklandı.

30 Ekim 2020 ehisim
Fotoğraf: Shutterstock / Leonard Zhukovsky

Polis kaynaklarına göre, Fransa’nın Avignon kentin banliyölerindeki Montfavet’te 29 Ekim 2020 Perşembe saat 11.15’te bir kişi yoldan geçenleri ve o sırada devriye gezen polis aracını elindeki silahla tehdit etti. Yapılan uyarı ateşine rağmen silahını bırakmayan şahıs polis tarafından vurularak öldürüldü.

Cumhuriyet Savcısı Philippe Guemas da polislerce silahını bırakmadığı gerekçesiyle vurularak öldürülen şüphelinin üzerinde aşırı sağcı Kimlik Hareketi’ne ait “Avrupa’yı savun” yazılı yelek bulunduğunu belirterek, saldırganın “psikolojik bakımdan sorunlu” olduğunu, bu sebeple olayın terör saldırısı olarak soruşturulmayacağını açıkladı.

Ülkenin ana akım medyası, olayın gerçekleştiği ilk anlarda saldırganın “Allahuekber” diyerek yoldan geçenlere saldırdığını yazdı, ancak savcının “Saldırgan üzerinde aşırı sağcı Kimlik Hareketi yeleği bulunan 30’lu yaşlarda beyaz bir Fransızdı ve kesinlikle ‘Allahuekber’ diye bağırmadı.” açıklamasının ardından saldırganın kimliğine ilişkin bilgi vermedi. Diğer yandan, saldırıya maruz kalan kişi kendisine silah doğrultanın Kimlik Hareketi’ne ait kıyafet giydiğini doğruladı ve silahı doğrultmadan önce Nazi selamı verdiğini ifade etti.

Hükümet ve polis yetkilileri, Nice kentindeki Notre Dame Kilisesi’nde düzenlenen, 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı “terör saldırısı” olarak nitelendirirken, Avignon’da Kuzey Afrika kökenli genç bir esnafa silah doğrultan aşırı sağcı kişinin girişimini bu kapsama almadı.

Macron Nice’teki Saldırı İçin “İslamcı Terör Saldırısı” Dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nice’teki saldırı için “İslamcı terör saldırısı” dedi ancak Avignon’daki saldırıyla ilgili açıklama yapmadı. Nice’teki saldırının tüm Fransa’ya yönelik olduğunu belirten Macron, Fransa’nın Katoliklerle dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Nice kentindeki Notre Dame Kilisesi’nde düzenlenen, 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan yaklaşık 2 saat sonra ülkenin güneyindeki Avignon kentinde silahlı bir kişi saldırı girişiminde bulunmuştu. Üzerinde aşırı sağcı Kimlik Hareketi yeleği bulunan 30’lu yaşlardaki Saldırgan, Kuzey Afrika kökenli genç bir esnafa silah doğrultmuş, devriye gezen polislerce vurularak etkisiz hale getirilmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler