Belçika Belçika’da Dinî Nikah Törenlerine 10 Kişinin Katılımı Mümkün Olabilir

Belçika’da Danıştay, Kovid-19 önlemleri kapsamında dinî hizmetlere yönelik yasakların aşırıya kaçtığına hükmetti. Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, bugün ülkedeki dinî cemaatlerle bir araya gelerek önlemlerin dinî hizmetler için yeniden yapılandırılması konusunu görüşecek. Ülkede an itibarıyla cenaze törenlerinde 15, nikah törenlerinde ise en fazla 5 kişi bulunabiliyor.

admin 9 Aralık 2020

Belçika’da hâlihazırda dinî nikah ve cenaze törenleri dışında kalan diğer tüm dinî hizmetler yasaklanmış durumda. Bu kısıtlamaya göre, cenaze törenlerinde azami olarak 15 kişi bulunabilirken, nikah törenlerinde en fazla 5 kişi bulunabiliyor.

Dinî nikah törenlerine yönelik olan 5 kişi kısıtlaması, nikahlarda en az 10 kişinin bulunması şartını koşan Yahudi cemaatine göre yeterli bir sayı değildi. Bunun üzerine harekete geçen Yahudi örgütleri Danıştay’a şikâyette bulunmuştu. Şikâyet üzerine Danıştay, Kovid-19 önlemleri kapsamında dinî hizmetlere yönelik yasağın aşırıya kaçtığına karar verdi ve ülkede dinî hizmetlerin sınırlarına yönelik yapılandırılmanın sağlanması için bu hafta pazar gününe kadar zaman tanıdı. Danıştay’ın kararına istinaden, Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, bugün ülkedeki dinî cemaatlerle bir araya gelerek Covid-19 önlemlerinin dinî hizmetler için yeniden yapılandırılması konusunu görüşecek.

Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, “Yahudi nikah törenlerinde asgari olarak 10 kişi bulunması gerektiği için, Danıştay aktüel kısıtlamadan bu inanca sahip olanların dinî nikahlarının yapılamadığı gerekçesiyle rahatsız.” açıklamasında bulundu. Van Quickenborne, eğer bir istisna olacaksa da dinlere eşit şekilde muamele etmenin gerekli olduğunu vurguladı. Van Quickenborne, yapılacak görüşmeler sonrasında, dinî törenlere 10 kişinin katılımının mümkün olacağını düşünüyor.

Belçika

Korona Salgını Müslümanları Kapsayan Bir Avrupalı Kimliği Oluşturur Mu?

1 Nisan 2020

Din Özgürlüğü ile Toplum Sağlığı Arasında Kurulması Gereken Denge

Fakat Van Quickenborne’e göre alınacak karar, Noel bayramını kapsamıyor. Hükûmet tarafından konuyla ilgili önceden alınan kararın geçerli olacağını vurgulayan Van Quickenborne, rakamların rahatlamaya mahal vermediğini kaydetti. İbadet yerleri ile ilgili alınacak kararda ise, din özgürlüğü ile toplum sağlığının korunması arasında iyi bir dengenin kurulması gerektiğini ifade etti.

Alınacak karar ile birlikte, özellikle dinî nikah törenlerine katılım sayısında artış olacağı bekleniyor. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |