'Hollanda'

Hollandalı Asker Uruzgan’da Muhtemelen Sivilleri Öldürdüğünü İtiraf Etti

Hollandalı emekli asker, 2007'de Afganistan’ın Uruzgan eyaletinde görev yaptıkları süre içerisinde ağır silahlarla muhtemelen sivilleri öldürdüğünü ileri sürdü. Hollanda Savunma Bakanlığı, savcılıktan soruşturma talebinde bulundu.

Hollanda Askeri, Fotoğraf: @AA

Trouw gazetesindeki haberde, Afganistan’ın Uruzgan eyaletinde görev yapmış emekli asker Servie Hölzken’in, sivillerin yaşadığı bölgedeki iki eve nasıl ateş açtığı ve muhtemelen sivillerin öldüğü iddialarına yer verildi.

Haberde, hedef alınan Taliban militanlarının olduğunu düşündükleri evlerden insanların koşmaya başladığını aktaran Hölzken, sadece telsizden edinilen bilgiye göre hareket edilerek verilen komut üzerine ateş açıldığını savundu. Hölzken, olay sırasında karşı taraftan silah sesi gelmediğini ileri sürdü.

Bir Emekli Asker Olayı Doğruladı

Hölzken, olay sırasında yapılanların haksızlık olduğunu, sadece sivilleri korumak, kendilerini savunmak ve misyonun tehlikeye girmesi durumunda ateş açma izni bulunduğunu ve bu kuralı çiğnediklerini ileri sürdü. Haberde, Uruzgan eyaletinde bulunan başka bir emekli askerin de olayı doğruladığı belirtildi.

Ön Araştırma Başlatıldı

Söz konusu haberde, Hollanda Savunma Bakanlığının, Hölzken’in yaptığı açıklama nedeniyle şoke oldukları ve “çok ciddi” bir olay olarak gördükleri olayla ilgili bakanlığın savcılıkla ön araştırma başlattığı ve emekli askerle görüşüleceği kaydedildi.

Bakanlığın, savcılıktan durumu değerlendirmesini ve herhangi bir suç olup olmadığını araştırmasını istediği bilgisi de verildi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler