Hollanda Hollanda’da Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Gösteri Düzenlendi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı gösteri düzenlendi.

admin 11 Ocak 2021

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam’da, 21 Mart Komitesi tarafından ırkçılık ve ayrımcılık karşıtı gösteri düzenlendi. Siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunca desteklenen gösteri için Amsterdam’ın batısındaki Westerpark’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, Hollanda‘da ve dünyada yükselen aşırı sağ eğilimleri protesto etti.

“İslamofobiyi Durdur”

Çok sayıda Hollandalının yanı sıra mültecilerle farklı etnik kökenlerden ve topluluklardan göstericilerin katıldığı gösteriye, “faşizme, ırkçılığa, ayrımcılığa ve İslamofobiye hayır” mesajı verildi. Göstericiler, “Artık faşizm olmasın”, “Kapitalizmi ve ırkçılığı suçla”, “Mültecilere kapı açık, kapitalizme değil”, “Herkes eşittir”, “Irkçılık bir fikir değildir”, “Faşistleri yeniden korkut” yazılı dövizler taşırken, “Faşizme hayır de”, “Irkçılığı durdur” ve “İslamofobiyi durdur” sloganları attı.

Yapılan konuşmalarda, ülkede ırkçılığın giderek arttığı, dünyanın her yerinde sağcı ve aşırı sağcı partilerin oylarının çoğaldığı ifade edildi. ABD’de seçim sonuçlarının resmileştirileceği Kongre oturumunu protesto eden Trump destekçilerinin barikatları yıkarak, Kongre binasına girmesiyle ortaya çıkan olayların benzerlerinin Avrupa’da da görülebileceğine işaret edildi.

Hollanda‘da “Aşırı Sağın Yükselişi” Ürkütüyor

Hollanda‘da aşırı sağ siyasetin giderek güçlendiği vurgulanan konuşmalarda, 17 Mart’ta yapılacak eyalet meclisi seçimlerinde aşırı sağın oy oranını yükseltebileceği belirtildi. Ülkede aşırı sağcı Özgürlükler Partisi’nin yanı sıra eyalet meclisi seçimlerine ilk kez katılan ve en çok oyu alan aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisi’nin (FvD) giderek güçlendiği, diğer siyasi partilerin aşırı sağa karşı zayıf kaldıkları kaydedildi. FvD’nin 37 yaşındaki lideri Thierry Baudet’in Aralık 2020’de tekrar partinin başına geçmesiyle aşırı sağ oylarının artmasından duyulan endişe ifade edildi. Çok sayıda polisin görev aldığı gösteri olaysız sona erdi. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |