Uygur Türkleri Kanada Uygur Türklerini Zorla Çalıştırması Sebebiyle Çin’e Karşı Yeni Ticari Önlemler Aldı

Kanada, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin hükûmetine karşı yeni ticari önlemler aldığını duyurdu.

admin 13 Ocak 2021

Kanada Küresel İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde etnik azınlıklara uyguladığı baskıcı takip, kitlesel keyfi gözaltılar, işkence ve zorla çalıştırmalardan “ciddi endişe” duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Kanada’nın Uygurların ve diğer etnik azınlıkların haklarını savunmak için, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde zorla çalıştırmalar sonucu elde edilen ürünlerin Kanada ile küresel tedarik zincirine girişini engelleme, ihracatı kontrol etme ve Kanadalı işletmelerin Çin’deki bağlantılı yapılarla iş yapmasının önüne geçme gibi kapsayıcı tedbirler aldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, 2019 verilerine göre, Kanada’nın Çin’e ihracatının 23 milyar dolar, Çin’den ithalatının ise 75 milyar dolar olduğu bilgisi paylaşıldı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygulamaları

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor. Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, BM verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Uygur Türkleri

İngiltere, Uygur Türklerinin Zorla Çalıştırılmasıyla Elde Edilen Ürünlere Yasak Getiriyor

13 Ocak 2021

Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin son yıllarda önemli bir üretim merkezi haline dönüştüğü biliniyor ve bir süredir, başta ABD olmak üzere, birçok ülke ve kuruluş, Çin’in bu bölgede insanları zorla çalıştırdığı iddialarına dikkati çekiyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |