Aşırı Sağ Almanya’da Silah Ruhsatı Olan Aşırı Sağcıların Sayısında Artış

Almanya’da silah ruhsatına sahip aşırı sağcıların sayısının 2019’a göre, 2020’de yüzde 35 arttığı bildirildi.

Enise Yılmaz 2 Şubat 2021

Alman hükümetinin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği cevapta, 28 Aralık 2020 tarihi itibariyle 1203 aşırı sağcının silah ruhsatına sahip olduğu ifade edildi. Hükümetin cevabında bunun 2019’a göre, yüzde 35 artış anlamına geldiği bilgisi paylaşıldı.

ALMANYA

Almanya’da Şiddet Yanlısı Aşırı Sağcıların Sayısı 13 Bin’e Ulaştı

7 Ocak 2021

Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenen ve aralarında aşırı sağcıların da bulunduğu “imparatorluk vatandaşlarının” (Alm. “Reichsbürger”) 528’inin de silah ruhsatı bulunduğu kaydedildi.

Vergi, sosyal güvenlik katkı payını ve para cezalarını ödemeyi reddeden “imparatorluk vatandaşları” örgütü üyeleri eyalet ve federal kanunları tanımıyor. Güvenlik yetkilileri üç yıl içinde 790 örgüt üyesinin silah ruhsatını iptal etti. Ancak örgüt üyeleri ruhsatlarının iptaline yönelik yasal yollara başvurduklarından  dolayı iptal işlemlerinin tamamlanması uzun sürebiliyor.

“Neonazilerden ve Irkçılardan Kaynaklanan Tehdit Arttı”

Sol Parti Milletvekili Martina Renner, silahlara sahip olan aşırı sağcıların sayısındaki artışın Neonazilerden ve ırkçılardan kaynaklanan tehdidin arttığını kanıtladığını belirtti. Renner, Anayasa Koruma Teşkilatının silah ruhsatı verilmesi sürecine dahil edilmesinin, aşırı sağcıların silahlanmasına karşı etkili bir önlem olmadığını gösterdiğini vurguladı.

Güvenlik çevreleri ise bu artışın, Şubat 2020’de silah yasasında yapılan değişiklikten bu yana güvenlik makamlarının silah ruhsatı başvurularının daha ayrıntılı incelemesinden kaynaklandığını öne sürüyor.

2020’nin başında silah yasasında yapılan değişiklikte, silah ruhsatı başvurularında ve ruhsatın 3 yılda bir yenilenmesinde başvuru yapan kişinin  Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından “aşırı görüşlü” olarak takip edilip edilmediğinin soruşturulması gerekiyor. (AA, P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |