'Kovid-19 Aşısı'

“İnsanların Her Yıl Kovid-19 Aşısı Yaptırmaları Gerekebilir”

ABD'li ilaç firması Pfizer, Kovid-19 aşısında üçüncü doza ihtiyaç duyulabileceğini açıklarken, insanların her yıl yeniden aşı olması gerekebileceği belirtiliyor.

Görsel: Shutterstock | Değişiklikler: Perspektif

ABD’li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarını yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini duyurdu.

1 Nisan’da CNBC televizyonuna konuşan firmanın CEO’su Albert Bourla’nın açıklamaları 15 Nisan itibarıyla kamuyla paylaşıldı. Bourla, “Muhtemel bir senaryoya göre, 6 ila 12 ay arasında üçüncü bir doza ihtiyaç duyulacak ve insanların her yıl yeniden aşı olması gerekecek. Yeni virüs çeşitlerinin görülmesi bu kararı almada önemli bir rol oynayacak.” dedi.

Araştırmacılar, bir kişi tamamen aşılandıktan sonra virüse karşı korumanın ne kadar süreceğini hâlâ bilmiyor. Pfizer bu ay başında yaptığı başka bir açıklmada, ikinci dozu takip eden 6 aya kadar aşılarının koronavirüse karşı %91 oranında koruyucu ve ağır hastalıklara karşı %95 oranında efektif olduğunu açıklamıştı. Pfizer’a benzer bir teknoloji kullanan Moderna firmasının aşısı da 6 aya kadar olan süre zarfında oldukça etkili olmakta.

Pfizer’in verilerinin 12 binden fazla aşılanmış kişiye dayandığı ancak korumanın 6 ay sonra devam edip etmediğini belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğu bildirildi.

Üçüncü Doz ve Olası Dönemsel Aşı

Pfizer ve BioNTech, şubat ayında virüsün yeni varyantlarına karşı bağışıklık tepkisini daha iyi anlamak için Kovid-19 aşısının üçüncü dozunu test ettiklerini açıklamıştı. Johnson & Johnson CEO’su Alex Gorsky de tıpkı mevsimsel grip aşıları gibi insanların her yıl Kovid-19 aşısı yaptırmaları gerekebileceğini ifade etmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler