'BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'

Bangladeş’te BM desteğiyle Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi açıldı

Bangladeş'in Cox's Bazar şehrinde, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arakanlı Müslüman (Rohingya) topluluğunun ortak çalışması ile Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi açıldı.

Fotoğraf: Rohingya Cultural Memory Centre Resmî Sayfası / Değişiklikler: Perspektif

Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) yapılan açıklamaya göre, Rohingyaların kültürel miraslarını koruma altına almak amacıyla açılan Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi (İng. “Rohingya Cultural Memory Center”), bir mülteci kampında bu amaçla açılan ilk merkez olma özelliğini taşıyor. Çok disiplinli bir girişim olma niteliğindeki merkez, çevrim içi topluluk alanı, etkileşimli galeri, dijital arşiv, web tabanlı sergi ve sanat terapisi yoluyla psiko-sosyal destek gibi alanları bünyesinde barındırıyor.

IOM araştırmacıları 2019 yılından bu yana Rohingya halkının kültürel uygulamaları ve topluluğa ait kültürel ürünler hakkında bilgi topladı, projenin geliştirilmesinde Bangladeş hükümetiyle iş birliği yaptı. Bu süreçte İngiltere, İsveç, İsviçre, Hollanda ve Kanada’dan da destek alındı. RCMC’nin yönetilmesi ve eğitim programlarının hayata geçirilmesi için Rohingya topluluğundan bir ekip de eğitildi. Bangladeş, 1,2 milyondan fazla Arakanlı mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı. BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti, “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler