'İNGİLTERE'

İngiltere’de Karikatür Krizinden Açığa Alınan Öğretmen Görevine Dönebilecek

İngiltere'de bir lisedeki derste peygamber Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren karikatürleri göstermesinin ardından açığa alınan öğretmenin görevine dönebileceği açıklandı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

İngiltere’nin kuzeyindeki Yorkshire’da bulunan Batley Okulunda bir öğretmenin din bilgisi dersinde Müslümanların tepkisini çeken karikatürleri göstermesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Soruşturmada öğretmenin karikatürleri birden fazla gösterdiği ancak suç işleme niyetinde olmadığı sonucuna varıldı. Öğretmenin, “dini değerlere küfrün” ne olduğu hakkında bir tartışma başlatmak için “görüntüyü kullanmanın eğitici bir amacı ve faydası olduğuna gerçekten inandığı” savunuldu. Liseden yapılan açıklamada, “Bulgular açık, ilgili öğretmen kaynağı suç amacıyla kullanmadı ancak ders konusu başka yöntemlerle etkili bir şekilde anlatılabilirdi.” denildi. Bu kapsamda “açığa alma cezasının artık kaldırılabileceği” duyurulurken, bundan sonra karikatürlerin kullanılmayacağı da ifade edildi. Yapılan açıklamaya göre İngiltere‘de bir lisedeki derste peygamber Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürleri göstermesinin ardından açığa alınan öğretmenin görevine dönebilecek.

Gösteri Düzenlenmişti

25 Mart 2021’de yaşanan olayda, bir öğretmenin din bilgisi dersinde peygamber Hz. Muhammed’e yönelik karikatürleri göstermesinin ardından veliler okul önünde protesto gösterisi düzenlemişti. Okul, göstericilerin istifa etmesini istediği öğretmeni açığa almıştı. Okul Müdürü Gary Kibble, velilere gönderdiği e-postada derste kullanılan “uygunsuz kaynak” için özür dilemişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler