Kovid-19 Önlemleri Birleşik Krallık’ta Kovid-19 Kısıtlamalarını Kaldırma Kararı Eleştiriliyor

Britanya Tabipler Birliği, hükûmetin 19 Temmuz itibarıyla Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma kararını "sorumsuzluk" olarak niteledi.

Burak Gücin 14 Temmuz 2021

Britanya Tabipler Birliği (BMA), Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın 19 Temmuz’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını kaldırma kararının, potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunarak söz konusu kararı “sorumsuzluk” olarak niteledi.

BMA Konsey Başkanı Dr. Chaand Nagpaul, yaptığı açıklamada, “Hükûmetin 19 Temmuz’da kalan Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma planlarını sürdürmeye karar vermesi sorumsuzluk ve açıkçası çok tehlikeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Nagpaul, BMA’nın ülkede hızla artan enfeksiyon oranı ve Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatışların, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) üzerindeki sakatlayıcı etkisi konusunda defalarca uyardığını hatırlattı.

“Hükûmet, Kısıtlamaları Kaldırarak Risk Alıyor”

Nagpaul, Johnson’ın yavaş ve temkinli bir yaklaşımın önemini defalarca vurguladığını ancak hükûmetin gerçekte tüm Kovid-19 düzenlemelerini bir çırpıda rafa kaldırarak potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğuracak şekilde ihtiyatı elden bıraktığını söyledi.

Başbakan Boris Johnson

Pfizer/BioNTech, Üçüncü Doz Kovid-19 Aşısı İçin Başvuruyor

9 Temmuz 2021

Mevcut dalganın zirvesinin beklendiği ağustos ortasına kadar ölümlerin günde 100 ila 200’e ulaşacağı ve hastaneye yatırılan hasta sayısının günde 1000 ila 2000 olacağı tahmin ediliyor.

Kovid-19 Kısıtlamaları, 19 Temmuz’da Kaldırılacak

Başbakan Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada, ülkede 4 aşamalı plan dahilinde uygulanan Kovid-19 kısıtlamalarının sonuncusunun, 19 Temmuz itibarıyla kaldırılacağını bildirmişti. “Ülkeyi şimdi açmak için doğru zaman olduğuna inandığını ve şu an açılmanın kıştan daha iyi olduğunu” söyleyen Johnson, dikkatli şekilde ilerlemenin hayati öneme sahip olduğunu bildirmişti. Birleşik Krallık’ta 13 Temmuz tarihi itibarıyla son 24 saatte 34 bin 471 Kovid-19 vakası tespit edilmiş, 6 kişi hayatını kaybetmişti. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |