'Kovid-19 Önlemleri'

Birleşik Krallık’ta Kovid-19 Kısıtlamalarını Kaldırma Kararı Eleştiriliyor

Britanya Tabipler Birliği, hükûmetin 19 Temmuz itibarıyla Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma kararını "sorumsuzluk" olarak niteledi.

Fotoğraf: RICHIE SULLIVAN / Shutterstock.com

Britanya Tabipler Birliği (BMA), Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın 19 Temmuz’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını kaldırma kararının, potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunarak söz konusu kararı “sorumsuzluk” olarak niteledi.

BMA Konsey Başkanı Dr. Chaand Nagpaul, yaptığı açıklamada, “Hükûmetin 19 Temmuz’da kalan Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırma planlarını sürdürmeye karar vermesi sorumsuzluk ve açıkçası çok tehlikeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Nagpaul, BMA’nın ülkede hızla artan enfeksiyon oranı ve Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatışların, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) üzerindeki sakatlayıcı etkisi konusunda defalarca uyardığını hatırlattı.

“Hükûmet, Kısıtlamaları Kaldırarak Risk Alıyor”

Nagpaul, Johnson’ın yavaş ve temkinli bir yaklaşımın önemini defalarca vurguladığını ancak hükûmetin gerçekte tüm Kovid-19 düzenlemelerini bir çırpıda rafa kaldırarak potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğuracak şekilde ihtiyatı elden bıraktığını söyledi.

Mevcut dalganın zirvesinin beklendiği ağustos ortasına kadar ölümlerin günde 100 ila 200’e ulaşacağı ve hastaneye yatırılan hasta sayısının günde 1000 ila 2000 olacağı tahmin ediliyor.

Kovid-19 Kısıtlamaları, 19 Temmuz’da Kaldırılacak

Başbakan Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada, ülkede 4 aşamalı plan dahilinde uygulanan Kovid-19 kısıtlamalarının sonuncusunun, 19 Temmuz itibarıyla kaldırılacağını bildirmişti. “Ülkeyi şimdi açmak için doğru zaman olduğuna inandığını ve şu an açılmanın kıştan daha iyi olduğunu” söyleyen Johnson, dikkatli şekilde ilerlemenin hayati öneme sahip olduğunu bildirmişti. Birleşik Krallık’ta 13 Temmuz tarihi itibarıyla son 24 saatte 34 bin 471 Kovid-19 vakası tespit edilmiş, 6 kişi hayatını kaybetmişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler