Fransa'da İslam Fransa’da Bir Cami Derneğinin Dinî Statüsü İptal Edildi

Fransa'da Noisy-le-Grand şehrinde bir camiyi yöneten derneğin, "kamu düzenini bozduğu" gerekçesiyle "dini dernek statüsü" iptal edildi.

14 Temmuz 2021

Seine-Saint-Denis vilayetinde bulunan Noisy-le-Grand şehrindeki caminin bağlı olduğu Noisy-le-Grand Müslümanları Derneği, Ocak 2021’de valilikten gelen bir mektupla, “dinî dernek statüsünü” kaybedebileceği uyarısı aldı. Uyarıdan birkaç ay sonra, Seine-Saint-Denis Valiliği, “kamu düzenini bozduğu” gerekçesiyle, derneğin “dinî dernek statüsünü” iptal etti.

Kararın Gerekçesi Bir Sosyal Medya Paylaşımı

Fransa

HRW: "CCIF'nin Kapatılması İnsan Haklarını Tehdit Ediyor"

5 Aralık 2020

Kamu düzenini bozma gerekçeleri arasında, camide bir imamın “Fransız halkının kafirlerden oluştuğunu” söylediği iddiası ve dernek başkanı Enis Chabchoub aracılığıyla Fransa’da yasaklı insani yardım kuruluşu BarakaCity’ye sosyal medyada destek verildiği iddiası yer aldı. Dernek yönetimi iddiaları reddederek, konuyu Montreuil İdari Mahkemesine taşıdı. Hakimler, imam hakkındaki iddiaları kanıt olmadığı gerekçesiyle düşürürken, derneğin dinî statüsünü geri alma talebini reddetti.

Temyize başvuran Noisy-le-Grand Müslümanları Derneği avukatları Vincent Brengarth ve William Bourdon, derneğin dinî statüsünün iptalini keyfi bir karar olarak nitelendirdi. Dernek Başkanı Enis Chabchoub ise sosyal medyada kapatılmış olan yardım derneği BarakaCity hakkında yaptığı paylaşımın farklı bir yere çekildiğini kaydetti. BarakaCity’e özel polis birimi RAID tarafından yapılan baskını kınadığını belirten Chabchoub, cami imamı hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.

Fransa

Fransa İçişleri Bakanı: "İzlenmesini İstediğim 18 Camiden 9'u Kapatıldı"

16 Ocak 2021

Dinî Dernek Statüsü Nedir?

Fransa’da 1905 laiklik yasasıyla birlikte ibadethanelerin yönetimi için oluşturulan dinî dernek statüsü, bu ibadethanelerin devletten hibe almasını engellerken, aidat ve bağışları gelir olarak kullanmasına olanak sağlıyor. Bu statü beraberinde, bağış yapanlara vergi indirimi, kapsam dâhilindeki derneklere ait yapılara emlak ve konut vergisinden muafiyet gibi birçok avantaj sağlıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |