'"İslamofobi"'

Kanada Ulusal İslamofobi Zirvesi Toplanıyor

Kanada’daki Müslüman toplumuna karşı son yıllarda önemli artış gösteren İslamofobinin ele alınacağı Ulusal İslamofobi Zirvesi’nin 22 Temmuz Perşembe günü toplanacağı açıklandı.

Fotoğraf: Shutterstock.

Kanada Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Bakanı Bardish Chagger konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, federal hükûmetin iki ayrı ulusal zirve toplayacağını, Ulusal Antisemitizm Zirvesi’nin 21 Temmuz’da ve Ulusal İslamofobi Zirvesi‘nin de 22 Temmuz’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Bakan Chagger açıklamasında, “Bu zirveler, çeşitli topluluklar ve siyasi liderler, akademisyenler, aktivistler ve bu topluluklar içinde kesişen kimliklere sahip üyelerden oluşan bir grubu bir araya getirecek. Katılımcılar birlikte ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için bir yol haritası çizmeye devam edecekler.” ifadelerini kullandı.

Chagger açıklamasını, ‘’Kanada‘da çeşitlilik en güçlü yönlerimizden biridir. Ancak ırkçılık ve ayrımcılığın körüklediği nefretin topluluklarımıza kabul edilemez bir zarar verdiğini görmeye devam ediyoruz. Bu ciddi sorunun yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla çözülmeyeceğini biliyoruz. Bu nedenle ırkçılıktan doğrudan etkilenen toplulukların seslerini aktif olarak dinlemeliyiz.’’ görüşleri ile tamamladı.

London’daki Terör Saldırısı Sonrası Talep Edilmişti

Kanada‘nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde 6 Haziran gecesi kamyonetini kaldırımda yürüyen beş kişilik ailenin üzerine süren saldırgan, 74 yaşındaki Talat Afzaal, 46 yaşındaki oğlu Salman Afzaal, 44 yaşındaki eşi Madiha Salman ile 15 yaşındaki kızları Yumna Salman’ın ölümüne neden olmuştu. London Polisi tarafından yapılan açıklamada, saldırının ailenin Müslüman olmasından dolayı gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyinden Her Kesime Katılım Çağrısı

Bu olayın ardından Ulusal İslamofobi Zirvesi’nin toplanması çağrısında bulunan Kanada Müslümanları Ulusal Konceyi (NCCM) Toplum Etkinlikleri Direktörü Omar Kamisa, yaptığı açıklamada, “Bu acıyı daha fazla taşıyacak gücümüz kalmadı. Bu acının her gün hayatımızı altüst etmesine artık izin veremeyiz. Artık İslamofobi, ayrımcılık ve ırkçılığa karşı bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor. Yarın değil, gelecek hafta veya yıl değil, bugün, hemen ve şimdi harekete geçilmeli. Çocuklarımız için, ailemiz için geleceğimiz için bunu bir an önce yapmalıyız.” demişti.

NCCM Direktörü Kamisa, “En tepeden en aşağı, her dinden ve her kesimden toplum liderleri ve önderlerine, İslamofobik şiddet, terör ve ayrımcılık konusunda ulusal bir zirveyi derhal toplama çağrısında bulunuyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Bir Saldırı Daha Yaşandı

Kanada’nın Hamilton kentinde, Müslüman anne ile kızı, bir kişinin İslamofobik saldırısına maruz kaldı. Hamilton Polisinden yapılan açıklamaya göre, kentin Ancaster Meadowlands bölgesindeki bir otoparkta yürüyen anne ile kızın üzerine doğru bir araç gelmeye başladı.

Polisin açıklamasına göre sürücü, başörtülü olan anne ve kızına Müslüman toplumu hedef alan ırkçı hakaretler ve tehditler savurmaya başladı. 62 yaşındaki anne ve 26 yaşındaki kızı caddenin karşısına koşup çalıların arkasına saklandı. Polis, adamın onları aradığını ve bulduğunda öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

Kadınlardan birinin çığlık atarak koşması üzerine olaya çevredekilerin müdahale ettiğini duyuran Hamilton Polisi, görgü tanıklarının verdiği bilgilerle saldırganı yakaladı. 40’lı yaşlardaki saldırgan, nefret suçu nedeniyle gözaltına alındı. Aile adına hazırlanan yazılı açıklamayı basına dağıtan NCCM, bu aşamada ailenin kimlik bilgilerinin açıklanmayacağını duyurdu. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler