'Kovid-19 Önlemleri'

Fransa’da Kovid-19 Sağlık Ruhsatı Uygulaması Başladı

Fransa’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, belli etkinlik ve mekanlara girişte zorunlu tutulan Kovid-19 sağlık ruhsatı uygulaması yürürlüğe girdi.

Fotoğraf: Alaattin Doğru - Anadolu Ajansı

Anayasa Konseyinin 5 Ağustos’ta onayladığı Kovid-19 ile mücadele yasası kapsamındaki sağlık ruhsatı uygulaması, bölgeler arası yolculuklar, hastane, bakımevleri, alışveriş merkezleri hariç 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar, restoran, kafeterya, sinema salonları, müzeler ve ile eğlence parklarına giriş için Kovid-19 aşılarını tamamladığını belgelemeyi, son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiriyor.

Yeni uygulama ile, yolculuklar dışında bu alanlarda maske kullanımı zorunluluğu da kaldırılıyor.

“Aşı Zorunluluğunu Demokratik Bulmuyorum”

Paris Lyon Garı’ndan Aix-en-Provence’a giden Brune adlı bir yolcu sağlık ruhsatının, testler veya aşı ile olsun Kovid-19’u kontrol altında tutmak adına kullanışlı olduğunu söyledi. Brune, “Ancak, aşıyı zorunlu hâle getirmelerini, demokratik bulmuyorum. Fakat, seyahat edenlere test sormalarını, yararlı görüyorum.” diye konuştu.

Lyon Garı’ndaki yolculardan Yahya Salloe de sağlık ruhsatını saçma bulmadığını, ancak aşı için insanlara seçim yapma fırsatı verilmesi gerektiğini dile getirdi. “Aşı olup olmamak bir hak ve Fransa’nın ‘özgürlük, eşitlik, kardeşlik’ sloganının kapsadığı bir şey. Aslında (aşı) olmak zorunda değiliz, fakat sosyal hayatımızı muhafaza etmek istiyorsak aşı olmak zorundayız” diyen Salloe, işi gereği trenle çok fazla seyahat yapması gerektiğini, bu nedenle her 3 günde bir test yaptırmak yerine aşı yaptırmasının gerekeceğini aktardı.

Hükûmet sözcüsü Gabriel Attal uygulamanın ilk haftasında müsamahalı olunacağını açıklamıştı.

Sağlık ruhsatı uygulamasının yanı sıra bazı meslek gruplarına Kovid-19 aşısını eylül ayından itibaren zorunlu hâle getiren Kovid-19 ile mücadele yasası “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelendirilmişti. Tartışmalı yasa, Fransa genelinde resmî verilere göre son 3 haftadır cumartesi günleri yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto ediliyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler