Afganistan Tahliye Edilen Afganlar Balkan Ülkelerinde

Afganistan’dan tahliye edilen Afganlar geçici sığınmacı olarak Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya'ya gelmeye devam ediyor.

31 Ağustos 2021

Afganistan’dan tahliye edilen Afganların geçici olarak sığınmasını kabul eden ülkeler arasında bulunan Arnavutluk’a taahhüt ettiği 4 bin Afgan’dan 607’si, Kosova’ya ise taahhüt ettiği 2 binden 111’i ulaştı. 750 geçici sığınmacı alacağını duyuran Kuzey Makedonya’ya ise 149 kişi ulaşmış durumda.

Afganistan

Afganistan'daki Krizin En Büyük Mağduru Çocuklar

23 Ağustos 2021

Arnavutluk

Yaklaşık 4 bin Afgan’ın geçici olarak barınmasını kabul eden Arnavutluk’a bu sabah 150 Afgan, iki farklı uçak seferiyle geldi. Afganlar geçen günlerde de birkaç grup halinde ülkeye gelirken, şu ana kadar toplam 607 Afganistan vatandaşı Arnavutluk’a sığındı.

Ülkeye 27 Ağustos’ta ulaşan ilk Afgan kafileyi karşılamaya gelen Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Olta Xhaçka, Arnavutların dayanışma, misafirperverlik ve cömertlik gösterdiğini belirterek “Çünkü burada gördüğünüz her erkek, kadın ve çocuk, savaşın dehşetinden ve onları öldürmek, zulme uğratmak için bir düşman olarak gören rejimden kurtarılmış bir hayattır.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Arnavutluk’a gelen Afganlar, başkent Tiran ve Dıraç’a yerleştirildi.

İlk Grup Kosova’ya Ulaştı

Kosova’ya sığınacak Afganlardan oluşan ilk grup dün akşam ülkeye ulaştı. 111 kişiden oluşan grubu Priştine Adem Jashari Havaalanı’nda Kosova Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti karşıladı.

Cumhurbaşkanı Osmani, buradaki açıklamasında, Kosovalıların da bir dönem “soykırım iktidarı”nın kurbanı olduklarını ve ülkeden ayrılmanın ne anlama geldiğini çok iyi bildiklerini vurguladı. Başbakan Kurti de dünyadaki tüm insanlar gibi Afganların da özgürlüğü hak ettiğini belirterek Afgan sığınmacılara yardım etme imkanından dolayı onur duyduklarını ifade etti. Afganlar, yapılan sağlık kontrollerinin ardından Ferizovik şehrine yerleştirilecek.

Yaklaşık 2 bin Afganistan vatandaşının geçici olarak barınmasını kabul eden Kosova’ya gelecek günlerde diğer grup Afganların gelmesi bekleniyor. Söz konusu kişiler ABD’nin talebiyle geçici süreliğine bu ülkelerde sığınacak, işlemlerin ardından ABD’ye gönderilecek.

ALMANYA

Almanya, 31 Ağustos’a Kadar Afganistan’dan Herkesi Tahliye Edemeyecek

24 Ağustos 2021

Kuzey Makedonya

Afganistan’dan tahliye edilen Afganların geçici olarak sığınmasını kabul eden ülkeler arasına katılan Kuzey Makedonya‘ya 149 kişi ulaştı. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’ten Uluslararası Üsküp Havalimanı’na inen Afganları, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani karşıladı.

Osmani, Afganistan vatandaşlarına geçici sığınma imkanı sağladıkları çalışma kapsamında 149 kişiden oluşan ilk kafilenin ülkeye ulaştığını ifade etti. Ülkeye gelen Afganların kendileriyle ve müttefikleriyle 20 yıldır Afganistan’da çalışan uluslararası kuruluşların personeli olduğunu söyleyen Osmani, Kuzey Makedonya‘ya sığınanların barınma ve lojistiğinin yanı sıra masraflarının, uluslararası kuruluşlar tarafından karşılanacağını kaydetti. Osmani, yaklaşık 750 kişilik Afganistan vatandaşını ülkeye kabul edeceklerini sözlerine ekledi.  (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |