'Birleşik Krallık'

Boris Johnson: “Kovid-19 Risk Olmaya Devam Ediyor”

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hâlâ bir risk olmaya devam ettiğini belirtti, henüz aşı olmayanların aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Tayfun Salci - AA.

Birleşik Krallık Başbakanı Johnson, risk olmaya devam eden Kovid-19’la mücadelede ülkenin kış planına ilişkin, baş tıp görevlisi Prof. Chris Whitty ve hükûmetin bilim danışmanı Patrick Vallance ile basın toplantısı düzenledi. Kovid-19 salgınının, İngiltere için “hâlâ bir risk” olmaya devam ettiğini söyleyen Johnson, ancak birlikte elde edilen kazanımları koruyabileceklerinden emin olduğunu ve hükûmetin “B planı” kapsamında daha fazla Kovid-19 önlemini de yedekte tutacağını ifade etti. Boris Johnson, aşı pasaportlarını zorunlu kılma olasılığını da tamamen dışlamadığının altını çizdi.

Yetişkinlerin Yüzde 80’i Çift Doz Aşılı

Johnson, 16 yaşın üzerindekilerin yüzde 80’inin artık çift doz aşılı olduğuna ve yetişkinlerin yüzde 90’ında antikorların bulunduğuna işaret ederek, “Yaşınıza bağlı olarak, aşısızsanız ölme ihtimalinizin, her iki aşıyı da yaptırmış olanlara göre 9 kat daha fazla.” dedi.

Aşıların ölüm oranlarını azaltmada büyük fark yarattığını söyleyen Johnson, hâlâ aşı olması gereken 5 milyondan fazla kişi olduğuna da dikkati çekti. Johnson, bu kişilerin aşı olmaları için teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Aşı savunduğumuz en önemli şey olmalı.” ifadesine yer verdi.

Kış Aylarında Risk Artabilir

Öte yandan, Johnson, bu yıl geçen eylüle kıyasla daha yüksek vaka ve ölümlere rağmen, aşı programı sayesinde İngiliz halkının Kovid-19’la savaşmak için kıyaslanamayacak kadar iyi durumda olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Profesör Whitty de aşılanmamış kişilerin tehlikede olduğunu gösteren rakamları aktardığı konuşmasında, henüz aşı olmayanlara aşı olmaları çağrısında bulundu. Whitty, “Kış geliyor ve insanlar bunu gerçekten ciddiye almalı.” ifadesini kullandı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler