Kanada Seçimleri Kanada’da Erken Seçimin Galibi Trudeau Oldu

Kanada'da yapılan erken genel seçimlerde, Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti birinci oldu ama parlementoda çoğunluğu sağlayamadı.

Burak Gücin 22 Eylül 2021

Kanada Seçim Kurulunun resmi internet sitesinden yayınlanan ve resmî olmayan sonuçlara göre iktidardaki Liberal Parti, geçerli oyların yüzde 31,7’sini aldı. Bu oy oranı ile Kanada Federal Parlamentosundaki 308 sandalyeden 156’sını kazanan Başbakan Trudeau’nun partisi, tek başına iktidar olmak için gereken 170 milletvekilliğini kazanamadı.

Kovid-19

Kanada, 17 Ay Sonra Tüm Sınır Kapılarını Açıyor

8 Eylül 2021

Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti ise oyların yüzde 34,1’ini almasına rağmen, seçim sistemi nedeniyle toplam 121 milletvekili çıkarabildi. Seçimlerde, Quebec Bloğu Partisi yüzde 8,2 oy (32 milletvekilli), Yeni Demokrat Parti yüzde 17,6 oy (27 milletvekili) ve Yeşil Parti de yüzde 2,2 oy (2 milletvekili) aldı.

Kanada genelindeki seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, 27 milyon 366 bin 297 seçmenden toplam 12 milyon 492 bin 213 kişi oy kullandı. Bu sonuçla seçimlere katılma oranı da yüzde 45,65 oldu. Seçimler için ülke genelinde açılan 20 binden fazla seçim merkezinde, 105 bin 140 sandıkta oy kullanıldı.

Trudeau, seçimlerin ardından yaptığı açıklamada “Kanada‘yı Kovid-19 salgınından kurtarmak ve gelecekteki daha parlak günler için bizi görevlendiriyorsunuz. Bu gece gördüğümüz şey, milyonlarca Kanadalının ilerici bir plan seçtiğidir.” ifadesini kullandı.

Liberal Partinin Başka Partinin Desteğine İhtiyacı Var

Trudeau’nun liderliğindeki Liberal Parti, seçimleri kazanmasına rağmen azınlık hükûmeti kurmak için başka bir partinin desteğine ihtiyaç duyacak. 2015’ten beri iktidarda olan 49 yaşındaki Trudeau, ağustosta hükûmetinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik politikasına verilen desteği arkasına alarak erken seçime gitme kararı almıştı.

Muhalefet ise, Trudeau’yu kendi hırsı için belirlenen tarihten 2 yıl önce gereksiz bir erken seçime gitmekle suçlamıştı. Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü Daniel Beland, Trudeau’nun oynadığı kumarı kaybettiğini ifade ederek, seçim sonuçlarının onun için “acı bir zafer” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kanada

Kanada 20 Bin Afgan Mülteci Alacak

16 Ağustos 2021

Koalisyon hükûmetlerinin genel olarak kurulmadığı Kanada‘da partiler ya mutlak çoğunluğu sağlayarak veya azınlık hükûmeti kurarak ülkeyi yönetiyor. Kanada‘nın en son Birinci Dünya Savaşı sırasında 1917’de bir koalisyon hükûmeti olmuştu.

Kanada Halk Partisi Lideri Seçilemedi

Bu arada Kanada Halk Partisi Lideri Maxime Bernier, memleketi olan Quebec eyaletinin Beauce kentinde yeterli oy alamadı. Aşırı sağcı bir politika izleyen Bernier, bir önceki seçimlerde de parlamentoya girememişti.

Seçimlerde parlamentoya giremeyen bir başka parti lideri de Toronto Merkez seçim bölgesinden aday olan Yeşiller Partisi’nin lideri Annamie Paul oldu. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |