'Avusturya'

Avusturya’daki Yerel Seçimlerde Kurz’un Partisine Büyük Darbe

Avusturya’nın ikinci büyük şehri Graz’da yapılan yerel seçimlerde Sebastian Kurz'un partisi ÖVP ve aşırı sağcı FPÖ büyük yenilgiye uğradı.

28 Eylül 2021 admin
@Shutterstock değişiklikler Perspektif

Avusturya’nın Steiermark eyaletinin başkenti ve ülkenin ikinci büyük şehri Graz’da yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde, Başbakan Sebastian Kurz’un lideri olduğu Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) kentteki 18 yıllık iktidarı son buldu. Yaklaşık 225 bin seçmenin bulunduğu şehirde pazar günü yapılan seçimlerin galibi ise Komünist Parti (KPÖ) oldu.

Sağ Partilerde Ciddi Oranda Oy Kaybı

Henüz resmî olmayan sonuçlara göre Graz şehrinde 2017’de yapılan seçime kıyasla oy oranını yüzde 8,6 oranında artıran Komünist Parti yüzde 28,9 ile birinci parti olurken, ÖVP yüzde 12’lik oy kaybıyla yarışı yüzde 25,7 ile ikinci sırada tamamladı. ÖVP’nin yanı sıra aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) de yüzde 5 oranında oy kaybına uğradı.

Seçimde Kurz’un partisinin ciddi oranda oy kaybı dikkati çekerken, ÖVP’nin kentteki 18 yıllık iktidarının son bulmasıyla kentin ÖVP’li Belediye Başkanı Siegfried Nagl da siyaseti bırakacağını açıkladı.

KPÖ’nün adayı Elke Kahr, seçim sonrası yaptığı açıklamada, maaşının yarısını ihtiyaç sahipleriyle paylaşacağını söyledi. Komünist Parti’nin Graz belediye seçimlerindeki başarısı dünya kamuoyunun dikkatini bu ülkeye çekti. Avrupa’da KPÖ’nün bu ölçekte bir seçimi kazanması uluslararası basının bu kente olan ilgisini artırdı. Seçimin resmi sonuçları, mektup oylarının bugün sayılmasının ardından açıklanacak.

Aşı Karşıtlarının Oy Başarısı

Bu arada ülkenin Almanya sınırında yer alan Aşağı Avusturya eyaletinde yapılan yerel seçimler de ise kamuoyunda “aşı karşıtı” parti olarak bilinen ve ilk defa seçime giren, Avusturya, İnsan, Temel Haklar, Özgürlük (MFG) isimli fraksiyon yüzde 6,3 oy oranıyla eyalet meclisine girmeyi başardı.

Uzmanlar, aşı karşıtlığı dışında herhangi bir siyasi söylemi bulunmayan ve kurumsal bir yapıya sahip olmayan oluşumun bu düzeyde oy oranına ulaşmasını, halkın belirli bir kesiminin yeni tip koranavirüs (Kovid-19) önlemlerine gösterdiği tepki olarak yorumladı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler