'Aşırı Sağ'

Saldırı Hazırlığındaki Aşırı Sağcı Örgüt Üyeleri Yargılandı

Fransa'da terör saldırıları gerçekleştirmeyi planlayan aşırı sağcı örgüt üyesi 2 kişi, yargılandı. Müslümanlar, Araplar, siyahiler ve siyasetçilere saldırmayı hedefliyorlardı.

@Shutterstock değişiklikler: Perspektif

Fransız basınındaki haberlere göre; Paris Ceza Mahkemesi, aşırı sağcı Gizli Ordu Örgütünün (Fr. Organisation de l’armée secrète, OAS) kurucusu Logan Nisin’e 9 yıl ve yardımcısı Thomas Annequin’e 8 yıl hapis cezası verdi.

OAS İstihbarat Raporlarına Yansımıştı

4 kişiyi daha suçlu bulan mahkeme, OAS’ın 60’lı yıllarda Cezayir’in bağımsızlığına karşı kanlı baskınların sorumlusu “1961 Gizli Ordu Örgütü“nün devamı olduğunu belirtti.
Logan Nisin tarafından kurulan OAS’ın Cezayir’in bağımsızlığına karşı olduğu ve ana amaçları arasında Müslümanların ibadet yerlerine saldırmak olduğu, 2018 yılında Fransız İç İstihbarat Birimi raporlarına yansımıştı.

Aşırı Sağcı Örgütün Planladığı Saldırılar

Örgütün ülkede terör saldırıları düzenlemeyi planladığı, özellikle Müslümanları, Arapları, siyahileri ve iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) Grup Başkanvekili Christophe Castaner ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon‘u hedeflediği kaydedildi.

Fransa’da terörle mücadele savcılığı 2017’den bu yana terör saldırıları düzenlemeyi planlayan aşırı sağcı 48 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler