Aşırı Sağ Saldırı Hazırlığındaki Aşırı Sağcı Örgüt Üyeleri Yargılandı

Fransa'da terör saldırıları gerçekleştirmeyi planlayan aşırı sağcı örgüt üyesi 2 kişi, yargılandı. Müslümanlar, Araplar, siyahiler ve siyasetçilere saldırmayı hedefliyorlardı.

Burak Gücin 13 Ekim 2021

Fransız basınındaki haberlere göre; Paris Ceza Mahkemesi, aşırı sağcı Gizli Ordu Örgütünün (Fr. Organisation de l’armée secrète, OAS) kurucusu Logan Nisin’e 9 yıl ve yardımcısı Thomas Annequin’e 8 yıl hapis cezası verdi.

OAS İstihbarat Raporlarına Yansımıştı

Aşırı Sağ

Fransa'da Bomba Yaptığı Belirlenen Bir Aşırı Sağcı Tutuklandı

9 Eylül 2021

4 kişiyi daha suçlu bulan mahkeme, OAS’ın 60’lı yıllarda Cezayir’in bağımsızlığına karşı kanlı baskınların sorumlusu “1961 Gizli Ordu Örgütü“nün devamı olduğunu belirtti.
Logan Nisin tarafından kurulan OAS’ın Cezayir’in bağımsızlığına karşı olduğu ve ana amaçları arasında Müslümanların ibadet yerlerine saldırmak olduğu, 2018 yılında Fransız İç İstihbarat Birimi raporlarına yansımıştı.

Aşırı Sağcı Örgütün Planladığı Saldırılar

Aşırı Sağ

Belçika'da Aşırı Sağ Tehdidi, Ciddi Tehdide Dönüşüyor

30 Temmuz 2021

Örgütün ülkede terör saldırıları düzenlemeyi planladığı, özellikle Müslümanları, Arapları, siyahileri ve iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) Grup Başkanvekili Christophe Castaner ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri ve cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon‘u hedeflediği kaydedildi.

Fransa’da terörle mücadele savcılığı 2017’den bu yana terör saldırıları düzenlemeyi planlayan aşırı sağcı 48 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |