Fransa Cumhurbaşkanı Adayından Polis Şiddeti İtirafı

Fransa'da cumhurbaşkanı adayı Poutou ülkedeki polis şiddetine dair çarpıcı iddialarda bulundu.

Burak Gücin 15 Ekim 2021

Yeni Kapitalist Karşıtı Partinin (NPA) adayı Philippe Poutou, kamu yayıncısı France Info’da son zamanlarda tartışılan polis şiddetine ilişkin açıklama yaptı.

FRANSA

Fransa'da Bir Cami Daha İbadete Kapatılıyor

14 Ekim 2021

Polis Hakkındaki Açıklamaya Hakaret Soruşturması

Polisin her yıl mahallelerde 15 kadar genci öldürdüğünü iddia eden Poutou, “Evet polis şiddeti var. Polis öldürüyor, (nedenini) konuşabiliriz. Suikast, cinayet, kaza veya nefsi müdafaa. Bunu biliyoruz ve görüyoruz. Eylemci olduğumuz zaman polis bizi korumuyor, saldırıya uğruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Poutou, polisin aynı zamanda insanları yaraladığını aktararak “Kaç kişinin eli koptu, yüzleri zarar gördü ve hiçbir şey yapmamasına rağmen gözaltına alındı?” diye sordu.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Poutou’nun sözlerinin polise hakaret olduğunu belirterek bakanlık adına polisin onurunu korumak için Poutou hakkında şikayette bulunacağını duyurdu.

Seçimin İlk Turu 10 Nisan’da

Fransa

2022 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Ana Teması “Güvenlik” mi Olacak?

26 Ağustos 2021

Poutou, 2017’de yapılan cumhurbaşkanı seçimin ilk turunda yüzde 0,83 oy almıştı. Ülkede, son yıllarda özellikle gösterilerde göstericilere ve banliyölerde farklı etnik kökenden insanlara karşı polisin uyguladığı şiddetdeki artış, insan hakları kuruluşları ve uzmanlardan tarafından eleştiriliyor.

Fransa’da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan’da yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. Bu turu önde tamamlayan aday, cumhurbaşkanı seçilecek. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |