'Fransa'

Cumhurbaşkanı Adayından Polis Şiddeti İtirafı

Fransa'da cumhurbaşkanı adayı Poutou ülkedeki polis şiddetine dair çarpıcı iddialarda bulundu.

Fotoğraf: Alaattin Doğru - AA

Yeni Kapitalist Karşıtı Partinin (NPA) adayı Philippe Poutou, kamu yayıncısı France Info’da son zamanlarda tartışılan polis şiddetine ilişkin açıklama yaptı.

Polis Hakkındaki Açıklamaya Hakaret Soruşturması

Polisin her yıl mahallelerde 15 kadar genci öldürdüğünü iddia eden Poutou, “Evet polis şiddeti var. Polis öldürüyor, (nedenini) konuşabiliriz. Suikast, cinayet, kaza veya nefsi müdafaa. Bunu biliyoruz ve görüyoruz. Eylemci olduğumuz zaman polis bizi korumuyor, saldırıya uğruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Poutou, polisin aynı zamanda insanları yaraladığını aktararak “Kaç kişinin eli koptu, yüzleri zarar gördü ve hiçbir şey yapmamasına rağmen gözaltına alındı?” diye sordu.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Poutou’nun sözlerinin polise hakaret olduğunu belirterek bakanlık adına polisin onurunu korumak için Poutou hakkında şikayette bulunacağını duyurdu.

Seçimin İlk Turu 10 Nisan’da

Poutou, 2017’de yapılan cumhurbaşkanı seçimin ilk turunda yüzde 0,83 oy almıştı. Ülkede, son yıllarda özellikle gösterilerde göstericilere ve banliyölerde farklı etnik kökenden insanlara karşı polisin uyguladığı şiddetdeki artış, insan hakları kuruluşları ve uzmanlardan tarafından eleştiriliyor.

Fransa’da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan’da yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa en fazla oyu alan iki aday 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. Bu turu önde tamamlayan aday, cumhurbaşkanı seçilecek. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler