'KOVID-19'

ABD’de Ebeveynler Aşı Konusunda Çocukları İçin Endişeli

 ABD'de yapılan araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı çocukların aşılanmasıyla ilgili ebeveynlerin en büyük endişeleri arasında kısırlık riskinin yer aldığı ortaya çıktı.

Görsel: Shutterstock | Değişiklikler: Perspektif

Kaiser Aile Vakfınca (KFF) yayımlanan anket, 5 ila 11 yaşındaki çocukların ebeveynlerinin yüzde 66’sının, aşıların ileride evlatlarının doğurganlığını olumsuz etkileyebileceğinden endişe duyduğunu ortaya koydu. Anket raporunda, “Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) Kovid-19 aşılarının doğurganlık sorunlarına neden olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtmesine rağmen ailelerin üçte ikisi halen aşının gelecekte çocuklarının doğurganlığını olumsuz etkileyeceğinden endişe ediyor.” tespiti aktarıldı.

“Kesinlikle Aşı Yaptırmayacağız”

Konuyla ilgili Amerikan Pediatri Akademisinin yazılı açıklamasında da “Aşının doğurganlık kaybına yol açabileceğine dair bir kanıt yok. Aşının klinik denemelerinde doğurganlık özel olarak araştırılmamış olsa da denekler arasında veya aşı yaptıran milyonlarca kişi arasında herhangi bir doğurganlık kaybı bildirilmemiştir.” ifadesine yer verildi. Ankete katılan 12-17 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin yüzde 31’i, 5-11 yaş arası çocuk sahiplerinin yüzde 30’u evlatlarına “kesinlikle” aşı yaptırmayacaklarını söyledi. Her 3 ebeveynden biri ise aşının nasıl çalıştığını görmek için bir süre beklemeyi tercih ettiklerini dile getirdi. KFF’nin internet sayfasında ayrıca, “KFF Kovid-19 Aşı Monitörü, 12-17 yaş arasındaki gençlerde aşı alımının yavaşladığını gösteriyor.” ifadesi yer aldı. ABD’de Moderna’nın 12-17 yaş grubu için ürettiği Kovid-19 aşısının kullanımı ertelendi

Nadir Görülen Kalp Kası İltihabı Riski

Buna istinaden, Amerikan biyoteknoloji firması Moderna, ergenlere yönelik ürettiği Kovid-19 aşısının kullanımının, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından “muhtemel yan etkilerinin daha iyi araştırılması için” bir süreliğine ertelendiğini duyurdu. Moderna yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, FDA’nın, Kovid-19 aşısının, 12-17 yaşlarındaki gençlere uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararını, aşı yaptıranlarda oluşabilecek kalp rahatsızlığı riskini değerlendirmek için ertelediği, incelemenin en yakın Ocak 2022’ye kadar sürebileceği bildirildi. FDA, aşı firmasına yaptığı bildirimde, aşıdan sonra nadiren görülen kalp kası iltihabı riskine ilişkin ortaya çıkan uluslararası verileri analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Karar, Japonya ve İskandinav ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin, Moderna aşısının 18-30 yaşlarındaki erkeklerde miyokardit riskini artırdığına dair endişelerini dile getirmesinin ardından geldi. ABD’de, Johnson&Johnson ile birlikte takviye dozları için yaptığı başvurusu 21 Ekim’de onaylanan Moderna, pazar günü yaptığı açıklamada ise FDA’dan 6 ila 11 yaşlarındaki çocuklar için aşı izni istemeyi erteleyeceği bilgisini paylaşmıştı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler