Başörtüsü Fransa Başörtülü Kadınlara Ayrımcılık Yapıldığını Kabul Etmiyor

Fransa, başörtülü kadınların maruz kaldığı ayrımcılığı konu alan Avrupa Konseyi kampanyasını iptal ettirdi.

Burak Gücin 3 Kasım 2021

Fransa’nın Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Sarah El Hairy, LCI televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin ayrımcılıkla mücadele biriminin başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılığa yönelik kampanyasının kendisini şoke ettiğini söyledi.

“Kampanya Fransa’nın Değerlerine Aykırı”

Fransa

"Ayrılıçılık" Yasası Tartışmaları: "En Büyük Mağdur Başörtülü Kadınlar"

28 Temmuz 2021

El Hairy, bu kampanyanın Fransa’nın değerlerine aykırı olduğunu iddia ederek, “(Kampanyaya ait) Videoda başörtüsü takmak teşvik ediliyor. Bunu kınıyoruz. Fransa bu kampanyayı (Avrupa Konseyi tarafına) onaylamadığını iletti ve kampanya iptal edildi.” dedi.

Avrupa Konseyi’ne tepkilerini de dile getirdiklerini ifade eden El Hairy, laikliği ve dini özgürlüğü savunduklarını ancak bu kampanyanın başörtüsünü savunduğunu öne sürdü.

Fransa’nın bu kampanyayı iptal edilmesini sağlamasının ardından Avrupa Konseyi kampanyaya yönelik Twitter hesabındaki paylaşımları sildi. Ülkede çok sayıda siyasetçi de bu kampanyaya tepki gösterdi.

Başörtülü Kadınların Yer Aldığı Twitter Paylaşımları

Fransa

"Ülkede Sadece Başörtülü Kadınlar Hedef Alınıyor"

30 Haziran 2021

Le Figaro gazetesinin haberinde, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun “Hukuk, Eşitlik ve Vatandaşlık” programı kapsamında bu kampanyaya finansman sağladığı belirtildi.

Avrupa Konseyi, başörtülü kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığa karşı 28 Ekim’de kampanya başlatmıştı. Avrupa Konseyinin ayrımcılıkla mücadele biriminin Twitter hesabından kampanya kapsamında “Özgürlük başörtüsündedir”, “Başörtüm tercihim”, “Mutluluk getir ve başörtümü kabul et” ve “Güzellik çeşitlilikte olduğu gibi özgürlük başörtüsündedir” yazılı ve başörtülü kadınların yer aldığı görseller paylaşılmıştı. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |