'Başörtüsü'

Fransa Başörtülü Kadınlara Ayrımcılık Yapıldığını Kabul Etmiyor

Fransa, başörtülü kadınların maruz kaldığı ayrımcılığı konu alan Avrupa Konseyi kampanyasını iptal ettirdi.

Fotoğraf: Avrupa Birliği Komisyonu.

Fransa’nın Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Sarah El Hairy, LCI televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin ayrımcılıkla mücadele biriminin başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılığa yönelik kampanyasının kendisini şoke ettiğini söyledi.

“Kampanya Fransa’nın Değerlerine Aykırı”

El Hairy, bu kampanyanın Fransa’nın değerlerine aykırı olduğunu iddia ederek, “(Kampanyaya ait) Videoda başörtüsü takmak teşvik ediliyor. Bunu kınıyoruz. Fransa bu kampanyayı (Avrupa Konseyi tarafına) onaylamadığını iletti ve kampanya iptal edildi.” dedi.

Avrupa Konseyi’ne tepkilerini de dile getirdiklerini ifade eden El Hairy, laikliği ve dini özgürlüğü savunduklarını ancak bu kampanyanın başörtüsünü savunduğunu öne sürdü.

Fransa’nın bu kampanyayı iptal edilmesini sağlamasının ardından Avrupa Konseyi kampanyaya yönelik Twitter hesabındaki paylaşımları sildi. Ülkede çok sayıda siyasetçi de bu kampanyaya tepki gösterdi.

Başörtülü Kadınların Yer Aldığı Twitter Paylaşımları

Le Figaro gazetesinin haberinde, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun “Hukuk, Eşitlik ve Vatandaşlık” programı kapsamında bu kampanyaya finansman sağladığı belirtildi.

Avrupa Konseyi, başörtülü kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığa karşı 28 Ekim’de kampanya başlatmıştı. Avrupa Konseyinin ayrımcılıkla mücadele biriminin Twitter hesabından kampanya kapsamında “Özgürlük başörtüsündedir”, “Başörtüm tercihim”, “Mutluluk getir ve başörtümü kabul et” ve “Güzellik çeşitlilikte olduğu gibi özgürlük başörtüsündedir” yazılı ve başörtülü kadınların yer aldığı görseller paylaşılmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler