Salgın Almanya Sağlık Bakanı Spahn: “Aşılanmayanların Salgınını Yaşıyoruz”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede yeni tip koronavirüse yakalananların sayısının arttığına işaret ederek özellikle "aşılanmayanların salgını"nın yaşandığını söyledi.

admin 4 Kasım 2021

Spahn, başkent Berlin’de Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınının devam ettiğini hatırlattı. Salgının 4. dalgasında herkesin sorumluluk alması ve dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Spahn, “Şu an özellikle aşılanmayanların salgınını yaşıyoruz. Bunu da çok şiddetli yaşıyoruz.” dedi.  Sağlık Bakanı Spahn, aşı olanların sayısının yüksek olmadığı bölgelerde Kovid-19 bulaşanların, buna bağlı ölümlerin ve yoğun bakıma yatanların sayısının arttığına dikkati çekerek Almanya’nın bazı bölgelerinde yoğun bakımdaki yatakların yeniden azalmasından dolayı hastaların başka bölgelere nakledilmesinin bile düşünüldüğünü kaydetti. Herkesi aşı olmaya ve kurallara riayet etmeye çağıran Spahn, sağlık sistemini kapasitesinin sınırına getirmemeyi hedeflediklerini kaydetti.

Huzurevlerinde Artan Ölüm Sayıları

Bazı yaşlı bakımevlerinde Kovid-19’dan ölümlerinin yaşandığına işaret eden Spahn, “Huzurevlerinden gelen son ölüm haberleri bize test stratejilerinin önemini hatırlattı. Geçen kış olduğu gibi tekrar huzurevlerinde ölümlerin olmasını istemiyorum.” ifadelerini kullandı. Spahn, halka üçüncü doz aşıyı da olmaları çağrısını yineleyerek İsrail’de üçüncü doz aşı ile enfeksiyon sayılarının düştüğünü anlattı. Bakan Spahn, sadece 2 milyon kişinin üçüncü doz aşıyı olduğunu belirterek bunun yeterli olmadığını kaydetti.

Koronavirüs Aşısı

Almanya Sağlık Bakanı Spahn: "Kovid-19 Aşısı Zorunlu Olmayacak"

13 Ocak 2021

Almanya’da Kovid-19’dan Ölenlerin Sayısı 96 Bini Geçti

Öte yandan Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 20 bin 398 arttı. Böylelikle toplam vaka sayısı 4 milyon 638 bin 419’a yükseldi. Son 24 saatte Kovid-19’dan 194 kişinin yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı sayısı 96 bin 27’ye çıktı. Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 146,6 olarak kaydedildi. Aşılama kampanyasında halkın yüzde 69,5’ine Kovid-19 aşısının ilk dozu, yüzde 66,8’ine de ikinci dozu uygulandı.​​​​​​​

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar