Belçika Müslüman İş İnsanı Otelini Evsizlere Açtı

Belçika'da otelinde evsizleri ağırlayan Fas kökenli iş insanı, geceleri ihtiyaç sahiplerine erzak yardımında bulunuyor.

5 Kasım 2021

Belçika’nın başkenti Brüksel’de otelinin kapılarını evsizlere açan 68 yaşındaki iş insanı Faslı Ahmed bin Abdurrahman, geceleri de şahsi aracıyla muhtaçlara ekmek dağıtarak İslam’ın gereğini yaptığını söylüyor.

Barınma Hakkı

İngiltere'de Genç Evsizlerin Sayısı 5 Yılda Yüzde 40 Arttı

18 Ekim 2021

Ahmed bin Abdurrahman, Brüksel’in merkezindeki turistik Grand Place’e çıkan, dar ve renkli sokakların birinde 27 yıldır otel işletiyor. Fas’ın Cebelitarık kıyısındaki Tanca şehrinde doğan Abdurrahman, Belçika’ya geldiği ilk yıllarda aynı sokakta restoran işiyle uğraşmış.

Yabancıların daha kolay telaffuz edebilmesi için kendisini “Ben” olarak tanıtan, neşeli, enerjik ve girişken yapısıyla Brüksel’de geniş çevre edinen Abdurrahman, yardım faaliyetlerinin yanı sıra, sıra dışı kişiliğiyle de takdir topluyor.

Belçika’dan önce bir süre ABD’nin San Francisco eyaletinde yaşadığından, akıcı Amerikan aksanıyla İngilizce konuşan Abdurrahman, 7 dil biliyor. Piyano çalan, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) sertifika programına katılan, Rusya’dan Japonya’ya farklı kültürleri deneyimlemek için seyahatler yapan, dünya liderlerini görme fırsatı yakalayan Abdurrahman, Brüksel’de satın aldığı iki apartmanı birleştirip Kuzey Afrika’nın gösterişli mimarisine uygun inşa ettirerek burayı otele dönüştürmüş ve otelin kapılarını muhtaçlara açmış. Oteli Belçika’da başbakan, bakan, kraliyet ailesi mensupları ve büyükelçiler ziyaret etmiş. Abdurrahman, liderlerle çektirdiği fotoğrafları otel resepsiyonunun duvarında gururla sergiliyor.

“Ben Bir Hümanistim, Müslüman’ım”

Fransa

Paris Valiliği Önünde Çadır Kuran Göçmen ve Evsizler Tahliye Edildi

5 Eylül 2021

Abdurrahman, İslam’ın emirlerini uyguladığını söyleyerek “Zor durumdaki insanlar için yaptıklarımla gurur duyuyorum. Ben bir hümanistim, Müslüman’ım.” dedi. Bundan 6-7 yıl önce otelinde kalanların çoğunlukla Suriyeli olduğunu belirten Abdurrahman, Kuzey Afrika’nın yanı sıra Irak, Eritre ve Afganistan’dan gelenlerin de bulunduğunu belirtti. Abdurrahman, “(Mültecilere) Onlara otelde yemek veriyorum. Hastaneye götürüyorum. Onlara buranın ‘cennet’ olmadığını da anlatıyorum. İçlerinde memleketine dönenler de oluyor. Uçağa kadar eşlik ediyorum.” diye konuştu.

Belçika’da sığınmacıların kabulünden sorumlu federal ajans Fedasil’in Brüksel‘deki merkezi “Petit Chateau”dan yetkililerin kendini aradığını belirten Abdurrahman, kurumun yükünü paylaştığını vurguladı. Evsizlerden Hasan Yusuf, iki haftadır Abdurrahman’ın otelinde kaldığını, bacağından ameliyat edildiğini, salgın nedeniyle iş bulamadığını anlattı.

Geceleri Erzak Dağıtıyor

Barınma Hakkı

Fransa'da Göçmenler Barınma Vaadiyle Gözaltına Alındı

8 Eylül 2021

Abdurrahman, son 6 yıldır belirlediği birkaç fırına akşamları giderek ellerinde kalan ürünleri topluyor. Fırınlardan aldıklarını birkaç seferde taşıyan Abdurrahman, lüks marka aracını bunlarla dolduruyor. Abdurrahman, gece 01.00’e kadar süren turunda daha çok “Kağıtsız” olarak bilinen, yıllardır ülkede yaşamasına rağmen oturum ya da çalışma izni verilmeyen göçmenlerin kapılarını çalıyor. Ahmed bin Abdurrahman’ın geleceği saati bilen göçmenler de ya fırının kapısında bekliyor ya da evlerinin önüne çıkıyor.

Bu göçmenlerden Ahmed Muhammed, Abdurrahman, yaptığı açıklamada, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde insanların yardımına koştu. Çok iyi biri. Allah kabul etsin.” dedi. İş insanı Abdurrahman, her gece yaptığı yardımların kendini zinde tuttuğunu; 68 yaşında olmasına rağmen çok daha genç hissettiğini söylüyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |