Kovid-19 Fransa’da Sağlık Ruhsatı Uygulamasının Kullanımı Uzatıldı

Fransa'da yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yürürlükte olan sağlık ruhsatı uygulamasının uzaltılmasına karar verildi.

Burak Gücin 5 Kasım 2021

Fransa’da Ulusal Mecliste yapılan oylamada, sağlık ruhsatı uygulamasını 31 Temmuz 2022’ye kadar uzatılmasını öngören yasa tasarısı, 89’a karşı 118 oyla kabul edildi.

Kovid-19 Önlemleri

"Kovid-19 sertifikası" Sormayı Reddeden Restoran Sahipleri Gözaltına Alındı

1 Kasım 2021

Sağlık ruhsatı uygulaması, 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar, restoran, kafeterya, sinema salonları ve müzeler gibi yerlere giriş için Kovid-19 aşılarının tamamlandığının belgelenmesini, son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunun gösterilmesini veya son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileşmiş olmayı kanıtlamayı gerektiriyor.

Bununla birlikte sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) uygulaması da 31 Temmuz 2022’ye kadar uzatıldı. Hükûmet, salgının gidişatının iyi olması halinde sağlık ruhsatı uygulamasına son verebilecek. Yasa kapsamında sahte aşı belgesi üretenlere verilen hapis cezası 5 yıla ve para cezası 75 bin avroya yükseltildi. Yasa ayrıca ortaokul ile lise müdürlerine öğrencilerinin Kovid-19 aşısı ile diğer bilgilerine erişmesine izin veriyor.

Sağlık Ruhsatı Uygulaması Protesto Edilmişti

FRANSA

Fransa'da Personel Eksikliği Nedeniyle Hastanelerde Yataklar Kaldırıldı

28 Ekim 2021

Senato 29 Ekim’de, uygulamanın 31 Temmuz 2022’ye değil 28 Şubat 2022 kadar uzatılması yönünde tasarıda değişiklik yaparak Ulusal Meclis’e göndermişti. Meclis, dün tasarıyı, tarihi 31 Temmuz 2022 olarak değiştirerek oylamış ve kabul etmişti. Bunun üzerine Senato, tasarıyı oylamayı reddederek yeniden Meclis’e göndermişti.

Fransa’da 9 Ağustos’ta yürürlüğe giren Kovid-19 ile mücadele yasası, sağlık ruhsatı uygulamasının kullanımına 15 Kasım’a kadar izin veriyor. Meclis’te bugün oylanan yasa ile sağlık ruhsatı uygulaması 31 Temmuz 2022’ye kadar uzatılmış oldu.

Yasa kapsamında bakımevleri ve hastane çalışanları ile itfaiyecilere Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirilmişti. Yasa ülke genelinde haftalarca cumartesi günleri yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto edilmişti. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |