'Avrupa Birliği'

AB, Seyahat Listesini Güncelledi: İki Ülke Listeden Çıkarıldı

Avrupa Birliği, Kovid-19 nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesine yeni ülke eklemezken, daha önce listede bulunan iki ülkeyi listeden çıkardı. 

Fotoğraf: Shutterstock / ronstik

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, AB ülkelerine zorunlu olmayan seyahatler için uygulanan ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının tavsiye edildiği ülkeleri içeren liste güncellendi.

Son güncellemeyle AB ülkeleri, Arjantin, Avustralya, Bahreyn, Kanada, Şili, Kolombiya, Ürdün, Kuveyt, Namibya, Yeni Zelanda, Peru, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uruguay’a yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırabilecek.

Liste İki Haftada Bir Güncelleniyor

AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi hâlinde Çin’e de sınırlar açık tutulabilecek. Güncellemeyle listeye yeni ülke eklenmezken daha önce listede yer alan Ukrayna ve Singapur listeden çıkarıldı. AB’nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Söz konusu liste, iki haftada bir güncelleniyor.

Listedeki ülkelerden AB’ye turistik seyahatlere izin verilebilirken, yolculara test ve karantina gibi bazı ek tedbirler uygulanabiliyor. Listede yer almayan ülkelere, AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları ise devam ediyor. AB, Mart 2020’de salgının yayılmasını engellemek için zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesini kararlaştırmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler