Birleşik Krallık Terör Kurbanlarının Yakınları Medyadan Taleplerine Dair Bir Rapor Yayımladı

İngiltere'de terör kurbanlarının aileleri ve saldırılardan kurtulanlar, medya kuruluşlarından terör saldırılarını haberleştirirken dikkate alınmasını istedikleri talepleri içeren bir rapor yayımladı.

admin 9 Kasım 2021

Aralarında öldürülen milletvekili Jo Cox‘un eşi, Manchester ve Londra’daki saldırılarda hayatını kaybedenlerin aileleri ile bu saldırılarda yaralananlardan oluşan bir grup, taleplerini içeren bir rapor hazırladı.

Medyada yayımlanan raporda, saldırılardan etkilenen 116 kişiyle yapılan bir ankete yer verildi. Katılımcılar medyadan, bir terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları veya ciddi şekilde yaralananlarla en az iki gün temasa geçmemelerini ve saldırganların fotoğraflarını yayımlamamalarını istedi.

Ankete katılanların yüzde 59’u, bir saldırıdan sonraki 48 saat içinde medya tarafından taciz edildiklerini belirterek buna son verilmesini istedi.

İngiltere

Aşırı Sağın Kurbanı, Azınlık Dostu Bir Siyasetçi: Jo Cox

16 Haziran 2020

“Terör Saldırısı Haberleri Kamu Yararına Olmalı”

Yaklaşık yüzde 90’ı teröristlerin isimlerine ve kimliklerine odaklanmanın azaltılmasını desteklerken, yüzde 80’i de teröristler tarafından yapılan videoların kısmen de olsa asla gösterilmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca yüzde 98’lik bir kesim, teröristlerin “manifestolarına” büyük bir önem verilmemesi gerektiğini belirtti.

Milletvekili Jo Cox’un eşi Brendan Cox, konuya ilişkin açıklamasında, terör saldırısı haberlerinin kamu yararına olduğunu belirterek, “Kamu yararına olmayan şey ise korku yaymak ve terör propagandasını paylaşmak.” dedi.

Londra’da 29 Kasım 2019’da gerçekleştirilen terör eyleminde saldırgana müdahalede bulunanlar arasında yer alan Darryn Frost ise “Teröristlerin isimlerini ve yüzlerini tekrar tekrar paylaşırken farkında olmadan onlara yardım ediyor ve korku, nefret ve toplumsal bölünmeyi yaymalarına yardımcı oluyoruz.” diye konuştu.

Ancak Ulusal Gazeteciler Sendikası (NJU) Etik Konseyi Başkanı Prof. Chris Frost, raporun tavsiyelerinin çoğunun gerçekçi olmadığını ve ifade özgürlüğü için bir tehlike oluşturduğunu savundu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |