'Kovid-19 Önlemleri'

Birleşik Krallık’ta Sağlık Çalışanlarına Aşı Zorunluluğu Geliyor

Birleşik Krallık'ta 1 Nisan 2022'den itibaren yeni tip koronavirüs aşısının sağlık personeli için zorunlu olacağı duyuruldu.

Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Sajid Javid, parlamentoda yaptığı açıklamada, Ulusal Sağlık Hizmetlerinde (NHS) görev yapan 1,2 milyon tam zamanlı personel için nisan ayından  itibaren Kovid-19 aşısının zorunlu olacağını bildirdi. Javid, “Yalnızca Kovid-19’a karşı tam aşılı olduklarını gösterebilenler istihdam edilebilir.” dedi.

80 Bin İla 100 Bin NHS Çalışanının Aşısı Yok

Henüz aşısını yaptırmamış kişileri desteklemeye ve teşvik etmeye devam edeceklerinin altını çizen Javid, aşı olunmasını mümkün olduğunca kolay hâle getirmek için NHS’deki aşılanmamış personelle bire bir görüşmeler yapılacağını söyledi. Javid, “Önlenebilir zararlardan kaçınmalı ve NHS’deki hastaları, meslektaşlarımızı ve elbette NHS’nin kendisini korumalıyız.” ifadesini kullandı.

NHS personelinin yüzde 90’ının en az 2 doz Kovid-19 aşısı yaptırdığına işaret eden Javid, ancak bazı hastanelerde bu rakamın yüzde 80’e yakın olduğunu kaydetti. Hastalarla yüz yüze teması olmayanların ve tıbbi nedenlerle aşıdan muaf olanların ise istisnai durumda olacağını belirten Javid, bu kişiler için aşı zorunluluğu olmadığını dile getirdi. Javid, sağlık personeli için grip aşısının ise zorunlu hâle getirilmeyeceğini ifade etti.

Söz konusu zorunlu aşı kararının, parlamento onayının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ülkede sağlık sektörü çalışanlarını temsil eden örgüt NHS Providers Baş Yöneticisi Chris Hopson, BBC’ye yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ta 80 bin ila 100 bin NHS çalışanının aşısız olduğunu belirtti. Ayrıca Hopson, zorunlu aşılama nedeniyle çok sayıda personelin ayrılması durumunda bunun sağlık hizmeti için risk oluşturacağının altını çizdi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler