Cami Saldırısı Köln DİTİB Merkez Camii’ne Kundaklama Teşebbüsü

Almanya'daki Köln DİTİB Merkez Camii'ne 19 Kasım günü cuma sabahı erken saatlerde kundaklama girişiminde bulunuldu.

19 Kasım 2021

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Almanya’nın Köln kentindeki merkez camiine kundaklama girişiminde bulunuldu. Cuma sabahı erken saatlerde camiye giden yola benzin dökmeye çalışan bir kişi caminin güvenlik görevlilerin müdahalesi sonrasında kaçtı. Müdahale ile birlikte yangın çıkmasının önüne geçildi.

Polis Soruşturma Başlattı

ALMANYA

Köln Merkez Camii’ne Bir Senede 17. Saldırı: "Cami Saldırıları Normalleşmemeli"

19 Kasım 2020

Bisikletli olan sanık hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı siyasal polis birimi yürütüyor. Köln polisi sanığın olay yerinde dolu benzin bidonları ve çok sayıda çakmak bırakarak kaçtığını açıkladı. Polis, sanığın gerçek amacının ne olduğunun henüz bilinmediğini de bildirdi. Polis olayla ilgili video görüntülerini inceliyor.

Ekim ayında şehrin belediyesi, iki yıllık bir proje kapsamında halka açık olarak ezan okunabileceğini duyurmuştu. DİTİB temsilcileri, önceki gün şehir yönetimine başvurarak Cuma günleri ezanı halka açık olarak okumak için başvuruda bulunmuştu. Almanya’da geçen yıl Müslümanlara ve Müslümanlara ait kuruluşlara karşı 901 saldırı yapılmıştı. (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |