Cami Saldırısı Köln DİTİB Merkez Camii’ne Kundaklama Teşebbüsü

Almanya'daki Köln DİTİB Merkez Camii'ne 19 Kasım günü cuma sabahı erken saatlerde kundaklama girişiminde bulunuldu.

Burak Gücin 19 Kasım 2021

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Almanya’nın Köln kentindeki merkez camiine kundaklama girişiminde bulunuldu. Cuma sabahı erken saatlerde camiye giden yola benzin dökmeye çalışan bir kişi caminin güvenlik görevlilerin müdahalesi sonrasında kaçtı. Müdahale ile birlikte yangın çıkmasının önüne geçildi.

Polis Soruşturma Başlattı

ALMANYA

Köln Merkez Camii’ne Bir Senede 17. Saldırı: "Cami Saldırıları Normalleşmemeli"

19 Kasım 2020

Bisikletli olan sanık hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı siyasal polis birimi yürütüyor. Köln polisi sanığın olay yerinde dolu benzin bidonları ve çok sayıda çakmak bırakarak kaçtığını açıkladı. Polis, sanığın gerçek amacının ne olduğunun henüz bilinmediğini de bildirdi. Polis olayla ilgili video görüntülerini inceliyor.

Ekim ayında şehrin belediyesi, iki yıllık bir proje kapsamında halka açık olarak ezan okunabileceğini duyurmuştu. DİTİB temsilcileri, önceki gün şehir yönetimine başvurarak Cuma günleri ezanı halka açık olarak okumak için başvuruda bulunmuştu. Almanya’da geçen yıl Müslümanlara ve Müslümanlara ait kuruluşlara karşı 901 saldırı yapılmıştı. (P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |