Almanya Seçimlerin Ardından Yeni CDU Lideri Belli Oldu

Almanya'da CDU'nun yeni genel başkanı Friedrich Merz olacak.

17 Aralık 2021

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik partisinin (CDU) yeni genel başkanının Federal Meclis Milletvekili Friedrich Merz olacağı bildirildi.

CDU Genel Başkanlığı İçin 3 Aday

2021 Almanya Seçimleri

Almanya'da Seçimler: Göçmen Kökenliler Kimi Seçiyor?

23 Eylül 2021

CDU’nun yeni genel başkanını belirlemek için 4-16 Aralık’ta düzenlenen seçimlere yaklaşık 400 bin üyeden 248 bin 360’ı katıldı. Üyeler mektupla ve internet üzerinden oylarını kullandı. Mevcut Genel Başkan Armin Laschet’in yeniden aday olmadığı seçimlerde Friedrich Merz, Norbert Röttgen ve Helge Braun yarıştı.

CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, Berlin’de yaptığı açıklamada, Merz’in oyların yüzde 62,1’ini aldığını açıkladı. Seçimlerde Röttgen oyların yüzde 25,8’ini, Braun ise yüzde 12,1’ini aldı. Böylelikle seçimde yüzde 50’inin üzerinde oy alan Friedrich Merz CDU’nun yeni genel başkanı olacak. Merz’in genel başkanlığının 15-16 Ocak’ta düzenlenecek CDU Genel Kurultayında tescillenmesi gerekiyor.

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz Kimdir?

Anatomi Serisi

Öncü Kültür Nedir?

30 Ocak 2021

66 yaşındaki Merz 66, 1989-1994 yıllarında Avrupa Parlamentosunda, 1994-2009 döneminde de Federal Mecliste milletvekilliği yaptı. 2000-2002 yıllarında CDU/CSU Federal Meclis Grubu Başkanlığı görevinde bulunan Merz, dönemin CDU Genel Başkanı Angela Merkel’in bu görevi üstlenmek istemesinin ardından Grup Başkanlığından ayrılmak zorunda kaldı.

Milletvekilliğini 2009 yılında bırakmasından sonra siyasi sahneden kaybolan Merz, çeşitli şirketler için çalıştı, avukatlık ve lobicilik yaptı. Merz, 2018 ve 2019’da partinin genel başkanlığı için aday oldu ancak iki seçimde de kazanamadı. 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Merz, ekimde üçüncü kez genel başkanlık için adaylığını koydu.

Friedrich Merz, eski Başbakan Angela Merkel’e karşı parti içi muhalefetin başını çekmiş, Merkel’in göç alanında ve Kovid-19 krizinde izlediği politikaların parti seçmeninin bir bölümünü, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin kollarına attığını savunmuştu. Merz, Merkel’in sosyal liberal politikalarıyla CDU’nun sola kaydığını iddia etmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |