Kovid-19 Omicron Varyantının Çocuklara Etkisi Artıyor

ABD'de bir gün içinde 4 binden fazla çocuk Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 12-15 yaş grubu için Kovid-19'un destek aşıları tavsiye edildi.

7 Ocak 2022

ABD genelinde dün 4 binden fazla çocuğun Kovid-19 salgını nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Washington Post’un derlediği bilgilere göre, Omicron varyantı, ABD’de çocuklara yönelik de etkisini gösteriyor. Ülke genelinde 4 binden fazla çocuk Kovid-19 salgınına bağlı olarak hastanelik oldu.

Kovid-19

Kovid-19'da Hangi Aşamadayız?

7 Aralık 2021

Yetkililer, bu rakamın 18 yaş altı grup için şimdiye kadar görülen en yüksek seviye ve Noel tatilinde bu sayının 2 binden az olduğuna dikkati çekti. Son bir haftada pediatrik hastaneye yatışlarda günlük rakamların 3 bin 700 civarında olduğuna işaret edildi.

Omicron Nedeniyle 12-15 Yaş Grubu İçin Destek Aşısı

Federal Gıda ve İlaç Dairesi 3 Ocak’ta, Pfizer/BioNTech Kovid-19’un destek aşısının 12-15 yaş çocuklarda acil kullanımı için izin vermişti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) paneli de dün, tam aşılanmış 12-15 yaş çocuklara Pfizer/BioNTech Kovid-19 aşısının takviye dozu yapılması tavsiyesinde bulunmuştu.

CDC danışma kurulu üyesi bilim insanlarının katıldığı panelde, Kovid-19 salgınına karşı ilk iki doz aşılarını yaptırmış 12-15 yaş arası çocukların 5 ay sonra Pfizer/BioNTech destek aşısı yaptırmaları faydalı bulundu.

ABD’de 5 Milyon Çocuğa Uygulanacak

Kovid-19

Omicron Varyantında Hastanelik Olma Riski Nedir?

24 Aralık 2021

Panele katılan 14 bilim insanından 13’ünün desteklediği kararın uygulamaya geçmesi için son aşama olarak CDC Direktörü Rochelle Walensky‘nin imzası beklenecek. CDC panelinde, tavsiye kararının imzadan geçmesi durumunda, ikinci doz aşıdan sonra 5 ayı geride bırakmış yaklaşık 5 milyon çocuğun ek dozlar için hemen uygun olacağı belirtildi.

Ayrıca panelde, 12-15 yaşındakiler için bağışıklığın aslında yaşlılarda olduğu gibi azaldığı, destek aşılarının Kovid-19’un Omicron varyantına karşı koruma oranını yüzde 80’e kadar çıkarabildiği bilgisi paylaşıldı. Pfizer/BioNTech Kovid-19’un destek aşısına, 12-15 yaş arası çocuklar için pazartesi günü FDA tarafından acil kullanım izni verilmişti. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |