'Hollanda'

Hollanda Kovid-19 Kısıtlamalarını Kademeli Olarak Kaldırmaya Başladı

Hollanda hükûmeti, Kovid-19 salgınında artan vakalar ve Omicron varyantının yayılmasını engellemek için getirdiği kısmi kapanma tedbirlerini kademeli olarak kaldırmaya başladı.

Fotoğraf: Frans Blok / Shutterstock.com, Değişiklikler: Perspektif

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, 17 Aralık 2021’den bu yana uygulanan tedbirlerin bazılarının 15 Ocak itibarıyla kaldırılacağını açıklamıştı. Rutte, ülkede günlük vaka sayılarındaki artışa rağmen hastaneye yatışlardaki düşüşe dikkati çekerek, “Her şeyi bir anda açarsak rakamlar çok yükselir, önce bir müddet gelişmeleri gözlemlemeliyiz.” demişti.

15 Ocak’tan İtibaren Kaldırılan Kısıtlamalar

Ülkenin başbakanı ve sağlık bakanının açıklamalarının üzerine kapalı olan restoran, kafe, kültür ve eğlence sektörü dışındaki dükkanlar ve diğer işletmeler tekrar açıldı. Kısmi kapanma sürecinde sadece kapıdan sipariş teslim edebilen bu işletmeler saat 17.00’e kadar içeri müşteri alabilecek. Berber ve kuaför gibi temas gereken işletmeler de tekrar açıldı.

Kafe, restoran, müze, kültür ve eğlence sektörü ise 25 Ocak’a kadar kapalı kalmaya devam edecek. Spor salonları tekrar açılırken ve toplu spor etkinlikleri düzenlenebilecek.

Lise, yüksekokul ve üniversiteler 75 kişiyi geçmeyen gruplar halinde yüz yüze eğitime devam edebilecek. Öte yandan yüksekokul ve üniversite öğrencileri için ders esnası dahil okulun her yerinde maske takmak zorunlu hâle geldi.

Karantina Kuralları Yumuşatıldı

Üçüncü doz aşı olanlar ya da son 8 hafta içinde Kovid-19 atlatan kişiler temaslı olsalar dahi, semptom göstermemeleri halinde karantinada kalmayacak. 21 Ocak’tan itibaren öğretmenler ve sağlık çalışanları için de bazı karantina kurallarının yumuşatılacağı belirtilen açıklamada kesin kuralların daha sonra açıklanacağı ifade edildi.

Kafe ve Restoranlar Kararı Protesto Edecek

Hükümetin kafe ve restoranları açmama kararını olumsuz karşılayan kafe ve restoranların yarın tüm ülke genelinde protesto amaçlı mekanlarının açık bölümlerine müşteri alması bekleniyor.

Bazı belediyeler, içeri müşteri alan kafe ve restoranlara yönelik kısıtlamaların yarına mahsus olarak uygulanmayacağını açıkladı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler