Fransa Fransa Yahudi Konseyi, Yıllık Yemeğine “Aşırıcı” Adayları Çağırmayacak

Fransa Yahudi Konseyinin geleneksel yıllık yemeğine aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, Ulusal Birlik partisi lideri Marine Le Pen ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa partisi lideri Jean-Luc Melenchon'u davet etmeyeceği bildirildi.

admin 15 Şubat 2022

Fransa’daki Yahudi örgütlerinin çatı kuruluşu Fransa Yahudi Konseyi (CRIF) Başkanı Francis Kalifat, L’opinion gazetesine verdiği mülakatta, 24 Şubat’ta düzenlenecek yıllık CRIF yemeğine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanı sıra cumhurbaşkanı adaylarının davet edileceğini belirtti.

“CRIF yemeği, bir cumhuriyet yemeği ve böyle bir masada aşırıcıların yeri yok.” ifadesini kullanan Kalifat, bu yılki yemeğe CRIF’in “cumhuriyet alanının dışında” olarak değerlendirdiği aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayları Zemmour ve Ulusal Birlik (RN) partisi lideri Le Pen ile aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi lideri Melenchon’un davet edilmeyeceğini dile getirdi.

Zemmour’un tarihi yeniden yazma girişimleri, İslam ve İslamcılığı karıştıran acımasız konuşma tarzı, belirli tarihi olaylar kapsamında alınan anma yasalarını yürürlükten kaldırma arzusu ve benzeri birçok gerekçeyle CRIF yemeğinde istenmediğini aktaran Kalifat, Le Pen ve Melenchon’un da aşırıcıların varlığını reddettikleri için davet edilmeyeceklerini aktardı.

“Aşırıcılar” 2017 Seçimleri Öncesi de Davet Edilmemişti

Le Pen ve Melenchon, Fransa Yahudi Konseyi tarafından 2017 cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi düzenlenen yemeğe de davet edilmemiş, dönemin adaylarından Macron söz konusu yemeğe ve sonraki CRIF yemeklerine de katılmıştı. Başbakan Jean Castex, kasım ayında yapılan CRIF ulusal kongresine katılmıştı.

Fransa’da 1958’de Cezayir asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen Zemmour, “İslam ve göçmen karşıtı” isim olarak öne çıkıyor. Zemmour, 17 Ocak’ta 18 yaşından küçük göçmenlere karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 10 bin avro para cezasına çarptırılmıştı.

Ülkede cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu, 10 Nisan’da yapılacak. Adaylardan herhangi biri ilk turda salt çoğunluğu sağlayamazsa, en fazla oyu alan iki aday, 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda yarışacak. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |