'AŞIRI SAĞ'

İspanya’da Aşırı Sağ: “Ukraynalılar ile Müslüman Mülteciler Aynı Değil”

İspanya'daki aşırı sağcı Vox partisinin lideri Santiago Abascal, İslam karşıtı söylemini Rusya'nın işgalinden kaçan Ukraynalı mülteciler konusunda da gündeme getirdi.

Fotoğraf: Shutterstock / Aitor Serra Martin

İspanya’daki aşırı sağVox partisinin lideri Santiago Abascal, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oturumda konuştu. Ülkelerindeki savaştan kaçan Ukraynalılar için “Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar, evet bunlar savaş mültecileridir ve Avrupa’da hoş karşılanmalıdır.” diyen Abascal, “Herkes, bu mülteci akışı ile Avrupa sınırına akın eden, Müslüman kökenli, askerlik çağındaki genç erkeklerin işgalleri arasındaki farkı anlayabilir. Onların ki Avrupa’yı istikrarsızlaştırma ve sömürgeleştirme girişimidir.” ifadesini kullandı. Abascal, Avrupa’nın Ukrayna’dan kaçan savaş mağdurlarına kapıları açmasını ancak Müslüman kökenli göçmenlere sınırlarını kapatmasını istedi.

Katalan Solundan Avrupa’ya Mülteci Eleştirisi

Diğer yandan Katalonya’da faaliyet gösteren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinin meclis grup sözcüsü Gabriel Rufian ise Avrupa’nın mülteciler konusundaki “çifte standardını” eleştirdi. Rufian, “bugüne kadar mülteci kabul kurallarını uygulamayan Avrupa’nın şimdi sarışın ve mavi gözlü oldukları için Ukrayna’daki savaştan kaçanlara sınırsız kabul getirdiğini” söyledi. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#2

*Tüm alanları doldurunuz

  • İspanya Seçime Gidiyor: İslam Karşıtı Aşırı Sağ Parti İktidara Gelebilir
    2023-07-22 10:57:22

    […] göçmen ve İslam karşıtı politikaları olan Vox ayrıca İspanya’nın 17 özerk yönetimindeki hakların kısıtlanarak daha merkeziyetçi […]

  • İspanya Seçime Gidiyor: 48 Yıl Sonra Aşırı Sağ İktidara Gelebilir
    2023-07-22 10:52:52

    […] göçmen ve İslam karşıtı politikaları olan Vox ayrıca İspanya’nın 17 özerk yönetimindeki hakların kısıtlanarak daha merkeziyetçi […]

Son Yüklenenler