Fransa Fransa’da Din ve Etnik Kökene Dayalı Irkçı Suçlar Artış Gösterdi

Fransa’da geçen yıl kaydedilen 12 bin 500 ırkçı, yabancı düşmanı ve din karşıtı suçtan 6 bin 300'ünün yüksek ve orta seviyede suç kategorisine girdiği, 2020'ye kıyasla yüzde 16 artış olduğu bildirildi.

admin 13 Mart 2022

Fransa’da, İçişleri Bakanlığının bünyesindeki istatistik servisi SSMSI, 21 Mart Irk Ayrımcılığıyla Mücadele Günü vesilesiyle yıllık ırkçı, yabancı düşmanı veya din karşıtı suçlara dair raporunu yayımladı.

Bakanlığın sitesinde paylaşılan raporda Fransa‘da 2021’de polis ve jandarma teşkilatının, 12 bin 500 ırkçı, yabancı düşmanı ve din karşıtı suç kaydettiği, bunun sadece güvenlik servislerine intikal eden suçları kapsadığı ve ırkçı eylemlerin küçük bir bölümünü oluşturduğu bildirildi.

Bunların 6 bin 300’ünün yüksek ve orta seviyede suç kategorisine girdiği, 6 bin 200’ünün ise sadece para cezasına yol açan suçlardan oluştuğu belirtilen raporda, bu sayının 2020’ye göre sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 14 artış anlamına geldiği ifade edildi. Raporda, güvenlik güçlerine intikal eden her 5 ırkçı suçtan 4’ünün hakaret, provokasyon veya alenen aşağılama olarak vuku bulduğu kaydedildi.

2019-2021 döneminde nüfusa oranla en çok ırkçılık mağdurunun Fransa‘nın kuzeyi ve doğusunda bulunduğuna işaret edilen raporda, mağdurların çoğunun erkekler, 25 ile 54 yaş arası kişiler ve Afrika kökenli yabancılardan oluştuğu anlatıldı.

ANATOMİ SERİSİ

Irkçılık Nedir?

30 Mayıs 2020

Fransa, Müslümanlara Yönelik Tutumu Nedeniyle Eleştiriliyor

Fransa‘da 2021’de 99 camide yapılan denetimler sonucunda 22’si kapatılmış, 6’sının kapatılması için yasal süreç başlatılmıştı.​​​​​​​ Paris yönetimi, Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası toplum ile sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerince eleştiriliyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |