'Göç'

BM’den Doğu Afrika’daki Mülteciler Açıklaması

Birleşmiş Milletler, Doğu Afrika'daki mültecilerin umutsuz bir gelecekle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Fotoğraf: @R. Bociaga - Shutterstock.

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki mültecilerin iç çatışmalar, gıda krizi ve iklim değişikliği gibi nedenlerden dolayı umutsuz bir gelecekle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, 2012’de Doğu Afrika ülkelerinde 1 milyon 920 bin olan mülteci sayısının bugün 5 milyona ulaştığı belirtildi.

Doğu Afrika’da Savaş, Gıda Tedariği ve İklim Değişikliği

Gıda krizi, iç çatışmalar ve iklim değişikliği gibi konuların mültecilerin hayatını olumsuz etkilediğine dikkat çekilen açıklamada, bu durumdan en çok çocukların etkilendiği ifade edildi.

Doğu Afrika’daki mültecilerin “umutsuz bir gelecek” ile karşı karşıya olduğu vurgulanan açıklamada, Kovid-19 salgını sürecinde bu durumun daha da derinleştiği kaydedildi.

BM verilerine göre, bölge ülkelerinden Uganda’da 1 milyon 600 bin mülteci yaşarken Sudan’da, 1 milyon 100 bin, Etiyopya’da 837 bin, Kenya’da 547 bin, Güney Sudan’da 340 bin, Tanzanya’da 248 bin, Burundi’de 86 bin ve Cibuti’de 35 bin mülteci bulunuyor.

Göç Rotası Olarak Yemen

Yemen, özellikle Etiyopya ve Somali başta olmak üzere Afrika Boynuzu ülkelerinden gelen ve Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerine geçmek isteyen Afrikalı düzensiz göçmenlerin güzergahı olarak kullanılıyor. IOM’un son açıkladığı rakamlara göre, Yemen’de insani yardıma muhtaç yaklaşık 190 bin göçmen bulunuyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, yaklaşık 7 yıldır İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler