Göç BM’den Doğu Afrika’daki Mülteciler Açıklaması

Birleşmiş Milletler, Doğu Afrika'daki mültecilerin umutsuz bir gelecekle karşı karşıya olduğunu belirtti.

17 Nisan 2022

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki mültecilerin iç çatışmalar, gıda krizi ve iklim değişikliği gibi nedenlerden dolayı umutsuz bir gelecekle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, 2012’de Doğu Afrika ülkelerinde 1 milyon 920 bin olan mülteci sayısının bugün 5 milyona ulaştığı belirtildi.

Doğu Afrika’da Savaş, Gıda Tedariği ve İklim Değişikliği

Birleşmiş Milletler (BM)

Batı Afrika'da Gıda Krizi ve Açlık Tehlikesi

6 Nisan 2022

Gıda krizi, iç çatışmalar ve iklim değişikliği gibi konuların mültecilerin hayatını olumsuz etkilediğine dikkat çekilen açıklamada, bu durumdan en çok çocukların etkilendiği ifade edildi.

Doğu Afrika’daki mültecilerin “umutsuz bir gelecek” ile karşı karşıya olduğu vurgulanan açıklamada, Kovid-19 salgını sürecinde bu durumun daha da derinleştiği kaydedildi.

BM verilerine göre, bölge ülkelerinden Uganda’da 1 milyon 600 bin mülteci yaşarken Sudan’da, 1 milyon 100 bin, Etiyopya’da 837 bin, Kenya’da 547 bin, Güney Sudan’da 340 bin, Tanzanya’da 248 bin, Burundi’de 86 bin ve Cibuti’de 35 bin mülteci bulunuyor.

Göç Rotası Olarak Yemen

Gıda Krizi

Somali ve Güney Sudan Kuraklık ve Kıtlığa Karşı Acil Yardım Bekliyor

13 Nisan 2022

Yemen, özellikle Etiyopya ve Somali başta olmak üzere Afrika Boynuzu ülkelerinden gelen ve Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerine geçmek isteyen Afrikalı düzensiz göçmenlerin güzergahı olarak kullanılıyor. IOM’un son açıkladığı rakamlara göre, Yemen’de insani yardıma muhtaç yaklaşık 190 bin göçmen bulunuyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, yaklaşık 7 yıldır İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |