Birleşik Krallık Düzensiz Göçmenleri Ruanda’ya Gönderme Planı Eleştirilerin Odağında

Birleşik Krallık'ın önceki Başbakanı Theresa May, hükûmetin sığınmacıları ve düzensiz göçmenleri Ruanda'ya gönderme planını eleştirdi.

20 Nisan 2022

Eski Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, sığınmacıları ve düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planını eleştirerek, önerinin aileleri bölebileceğini, kadın ile çocuk kaçakçılığını artırabileceğini söyledi.

Planın Yasallığı, Uygulanabilirliği ve Etkinliği Sorgulanıyor

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

May, ülkeye yasa dışı yollardan ulaşan kişilerin Ruanda’ya gönderilmesini içeren sığınma politikasına ilişkin Avam Kamarası’nda değerlendirmede bulundu.

Söz konusu politikayı yasallık, uygulanabilirlik ve etkinlik temelinde desteklemediğini kaydeden May, İçişleri Bakanı Priti Patel’e, “Ruanda’ya gönderileceklerin sadece genç erkekler olacağını anlıyorum. Bunun kadın ve çocuk kaçakçılığında bir artışa yol açmayacağının kanıtı nerede?” diye sordu.

Patel ise planın, yasallığı ve Ruanda’yla bu konuda varılan anlaşmayı tüm ayrıntılarıyla ortaya koyan bir mutabakat zaptı yayımlandığını söyledi.

Planın Birleşik Krallık’ın uluslararası ve yasal yükümlülükleriyle tutarlı olduğunu savunan Patel, “Bu anlaşma, insan kaçakçılarına ve şeytani insan kargoculuğuna büyük bir darbe indiriyor.” dedi. Patel, Ruanda’ya gönderilecek herkesin yaş dahil çeşitli taramalardan geçirileceğini ve yasal hizmetlere erişebileceklerini söyledi.

Düzensiz Göçle Mücadelede Tepki Çeken Ruanda Planı

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, 14 Mart’ta yaptığı açıklamada, 1 Ocak’tan itibaren ülkeye yasa dışı giriş yapan herkesin Ruanda’ya gönderileceğini ve oraya yerleştirileceğini açıklamıştı.

Anatomi Serisi

Refakatsiz Mülteci Çocuk Kimdir?

6 Eylül 2020

Plana muhalefetin yanı sıra sivil toplum kuruluşları tepki göstermişti. Londra merkezli Uluslararası Af Örgütünün Birleşik Krallık Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Steve Valdez-Symonds, konuya ilişkin açıklamasında, sığınma işlemleri için insanları başka bir ülkeye göndermenin, “sorumsuzluğun doruğu” olduğunu, hükûmetin ise şu anda iltica konularında “insanlıktan ve gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu” gösterdiğini belirtmişti.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer da Johnson’ın yeni göçmen planıyla Kovid-19 kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezasının ardından dikkatleri üzerinden başka yöne dağıtmaya çalıştığını öne sürerek, söz konusu planı “işe yaramaz” ve “insafsız” olarak nitelendirmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |