'Antisemitizm'

“Fransa’daki Yahudi Nüfus Güvenlikleri Konusunda Endişeli”

Yapılan bir araştırma, Fransa'da yaşayan Yahudilerin ülkedeki güvenlikleri konusunda endişelere sahip olduğunu tespit ediyor.

Fransa'nın Strazburg şehrinde üzerlerine gamalı haç çizilmiş Yahudi mezarları. Fotoğraf: @Hadrian - Shutterstock.

Avrupa’da Yahudi nüfusunun en fazla olduğu Fransa’da söz konusu toplumun güvenlikleriyle ilgili oldukça endişe duyduğu ve korktuğu ortaya çıktı.

“Yahudilerin Hayat Kalitesi” Araştırması

Londra Yahudi Politikaları Araştırma Enstitüsü ve Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı, Avrupa Yahudiler Derneğinin (EJA) desteğiyle 2018’den bu yana 12 ülkede 16 bin Yahudi ile güvenlik ve refah kalitesine ilişkin çalışma yürüttü.

“Yahudilerin Hayat Kalitesi” adlı araştırma, Yahudi karşıtlığı olaylarına ilişkin istatistikler, ibadet özgürlüğü, Yahudilerin yaşadığı semtler, sünnet ve kurban gibi ritüeller baz alınarak Yahudi toplumunun “güvende hissetme durumu”, “Yahudilere ve İsrail’e karşı ülkedeki toplumların tutumu”, “antisemitizm” ve “hükûmetin performansı” şeklinde 4 başlık altında toplandı.

Çalışma, dünyadaki farklı cemaatlerden 100’den fazla temsilcinin katılımıyla Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de basın mensupları ve kamuoyuyla paylaşıldı.

Hükûmetin Önlemlerine Rağmen Yahudiler Endişeli

Araştırmaya göre, 500 bin Yahudi’nin yaşadığı Fransa’da Yahudiler kendilerini “daha az güvende” hissediyor. Fransa’da hükûmetin önlemlerine rağmen ülkedeki Yahudi cemaatinin güvenlik endişesinin yeterli düzeyde giderilmediği gözlemlendi.

Bu endişenin yüksek olmasında 2012’de Toulouse ve 2015’te başkent Paris’in güneyinde Yahudilere yönelik saldırıların büyük payının olduğu ifade ediliyor.

Fransa’nın aksine Danimarka’da Yahudilerin güvenlik endişesinin az olduğu ortaya çıkan araştırmada, Macaristan antisemitizmin en yüksek olduğu ülke olarak öne çıktı. Belçika ise hükûmetin Yahudiler lehine en az faaliyet yürüttüğü ülke olarak dikkat çekti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler