Antisemitizm “Fransa’daki Yahudi Nüfus Güvenlikleri Konusunda Endişeli”

Yapılan bir araştırma, Fransa'da yaşayan Yahudilerin ülkedeki güvenlikleri konusunda endişelere sahip olduğunu tespit ediyor.

23 Haziran 2022

Avrupa’da Yahudi nüfusunun en fazla olduğu Fransa’da söz konusu toplumun güvenlikleriyle ilgili oldukça endişe duyduğu ve korktuğu ortaya çıktı.

“Yahudilerin Hayat Kalitesi” Araştırması

ANATOMİ SERİSİ

Antisemitizm Nedir?

10 Mayıs 2020

Londra Yahudi Politikaları Araştırma Enstitüsü ve Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı, Avrupa Yahudiler Derneğinin (EJA) desteğiyle 2018’den bu yana 12 ülkede 16 bin Yahudi ile güvenlik ve refah kalitesine ilişkin çalışma yürüttü.

“Yahudilerin Hayat Kalitesi” adlı araştırma, Yahudi karşıtlığı olaylarına ilişkin istatistikler, ibadet özgürlüğü, Yahudilerin yaşadığı semtler, sünnet ve kurban gibi ritüeller baz alınarak Yahudi toplumunun “güvende hissetme durumu”, “Yahudilere ve İsrail’e karşı ülkedeki toplumların tutumu”, “antisemitizm” ve “hükûmetin performansı” şeklinde 4 başlık altında toplandı.

Çalışma, dünyadaki farklı cemaatlerden 100’den fazla temsilcinin katılımıyla Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de basın mensupları ve kamuoyuyla paylaşıldı.

Hükûmetin Önlemlerine Rağmen Yahudiler Endişeli

BELÇİKA

Helal Kesim İçin Müslüman ve Yahudiler Dayanışma İçinde

2 Haziran 2022

Araştırmaya göre, 500 bin Yahudi’nin yaşadığı Fransa’da Yahudiler kendilerini “daha az güvende” hissediyor. Fransa’da hükûmetin önlemlerine rağmen ülkedeki Yahudi cemaatinin güvenlik endişesinin yeterli düzeyde giderilmediği gözlemlendi.

Bu endişenin yüksek olmasında 2012’de Toulouse ve 2015’te başkent Paris’in güneyinde Yahudilere yönelik saldırıların büyük payının olduğu ifade ediliyor.

Fransa’nın aksine Danimarka’da Yahudilerin güvenlik endişesinin az olduğu ortaya çıkan araştırmada, Macaristan antisemitizmin en yüksek olduğu ülke olarak öne çıktı. Belçika ise hükûmetin Yahudiler lehine en az faaliyet yürüttüğü ülke olarak dikkat çekti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |