'Bulgaristan'

2021’de 3 Kez Sandığa Giden Bulgaristan’da Hükûmet Düştü

Bulgaristan’da üç partiden oluşan koalisyon hükûmeti düştü.

23 Haziran 2022
Fotoğraf: @Circlephoto - Shutterstock.

Bulgaristan’da 6 aydır görevde olan Başbakan Kiril Petkov’un üç partiden müteşekkil azınlık hükûmeti, Meclis’te yapılan güvenoyunu alamayarak düştü.

Muhalefetin Hükûmete Karşı Tavrı

Mecliste oy çoğunluğuna sahip olan muhalefetin talebiyle yapılan güven oylamasına, 240 milletvekilinden 239’u katıldı. Milletvekillerinden 123’ü hükûmet aleyhine oy kullanırken, 116 milletvekili hükûmete destek verdi. Böylece hükûmet, Meclis’ten güvenoyu alamayarak düştü.

Koalisyon hükûmetinin ortaklarından popülist Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilgili politikasını bahane ederek 8 Haziran’da koalisyondan ayrılmıştı. Parlamento Başkanı Nikola Minçev de, 16 Haziran’da muhalefetin baskısı ile koltuğundan ayrılmıştı.

Hükûmete karşı ortak tavır alan muhalefet bu sabah oy birliğini kullanarak genel oturumunun açılmasını sabote etti. Oylama sırasında Kiril Petkov’u destekleyenler meclisin önünde, karşıtları ise arkasında gösteriler yaptı. 3’lü koalisyon hükûmetinde Değişime Devam Partisi (PP), Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Demokratik Bulgaristan Partisi (DB) yer alıyordu.

Bulgaristan’da Anayasal Prosedür Nasıl İşliyor?

Anayasaya göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Parlamento’da en büyük gruba sahip Değişime Devam Partisi’ne (PP) tekrar hükûmeti kurma görevi verecek. PP’nin bu görevde başarısız olması durumunda kabine oluşturma sırasını, eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi devralacak.

İki partinin kabine oluşturamaması durumunda cumhurbaşkanı, erken seçim için tarih belirlemeden önce kendi tercihine göre meclisten 3’üncü bir siyasi güce kabine kurma görevi verecek. Ülkenin erken seçim yoluna girerse Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoyu feshederek, ülkeyi yönetecek geçici bir teknokratlar hükûmeti kuracak.

Bulgaristan’da halk, 2021’de 3 kez parlamento seçimine gitmişti. Kiril Petkov hükûmeti 13 Aralık 2021 tarihinde güvenoyu alarak göreve başlamıştı.​​​​​​​ (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler