Avrupa Birliği (AB) AB’den Göçmenlere Yönelik Hak İhlalleri İçin Yunanistan’a Uyarı

Avrupa Birliği (AB), mültecilerin şiddet uygulanarak yasa dışı şekilde geri itilmesiyle ilgili Yunanistan'ı yeniden uyardı.

1 Temmuz 2022

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Yunan bakanlarla görüşmesinin ardından AB fonlarının temel hakların uygulanması şartıyla verildiği uyarısında bulunarak, “Göçmenlerin şiddet yoluyla ve yasa dışı biçimde sınır dışı edilmeleri hemen durdurulmalı.” ifadesini kullandı.

AB İçişleri Fonları ve Temel Hakların

Johansson, 30 Haziran’da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bugün Yunanistan Devlet Bakanı Georgios Gerapetritis, Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos ve Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis ile görüştüğünü duyurdu. Bakanlarla dış sınırların yönetimi, göç ve temel hak konularını ele aldıklarını belirten Johansson, “Göçmenlerin şiddet yoluyla ve yasa dışı biçimde sınır dışı edilmeleri hemen durdurulmalı.” ifadesini kullandı.

Johansson, Yunan bakanların kendisine temel haklarla ilgili yeni bir tekliften söz ettiğini, 1 Eylül itibarıyla bunun yürürlüğe gireceğini bildirdiklerini duyurdu. Komisyon üyesi, “AB içişleri fonları, temel hakların doğru şekilde uygulanmasına bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Brüksel merkezli Euractiv haber sitesinnin Eylül 2021’deki haberine göre, Komisyon sınırlarında temel hak ihlallerinin önlenmesine ve bunlarla ilgili iddiaların etkin bir şekilde soruşturulmasına yardımcı olmak için Atina yönetiminden hızlı bir şekilde bağımsız bir mekanizma kurmasını talep etmiş ve bunun karşılığında Yunanistan’ın istediği ek 15 milyon 830 bin avroluk fonu serbest bırakacağını taahhüt etmişti.

Yunanistan’da Göçmenlere Yönelik Hak İhlalleri

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD Report Munchen ve The Guardian tarafından yapılan ortak çalışma, Yunan sınır güvenlik birimlerinin mültecileri zorla çalıştırarak, diğer mültecileri geri itmelerinde yardımcı olmaları karşılığında bir aylık oturum izni vadettiğini ortaya koymuştu.

Geri İtme

Yunanistan'daki Geri İtmelere İlişkin Ortak Araştırma

29 Haziran 2022

Haberler üzerine AB Komisyonu, Yunanistan’dan iddiaları araştırmasını istediklerini ve Johansson’un Yunan bakanlarla görüşeceğini açıklamıştı. AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper, Yunanistan’ın mültecileri zorla çalıştırarak, diğer mültecileri geri itmelerierinde yardımcı olmaları karşılığında kısa süreli oturum izni vermesiyle ilgili son haberleri ciddiye aldığını, Yunanistan’dan araştırma talep ettiğini söylemişti.

Yunanistan makamları, geri itmelerle ilgili uluslararası insan hakları örgütleri, uluslararası basın, siyasetçiler ve birçok kurumun iddialarını bugüne kadar hep reddetti. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |