"Avrupa Birliği (AB)"

AB’den Göçmenlere Yönelik Hak İhlalleri İçin Yunanistan’a Uyarı

Avrupa Birliği (AB), mültecilerin şiddet uygulanarak yasa dışı şekilde geri itilmesiyle ilgili Yunanistan'ı yeniden uyardı.

Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Yunan bakanlarla görüşmesinin ardından AB fonlarının temel hakların uygulanması şartıyla verildiği uyarısında bulunarak, “Göçmenlerin şiddet yoluyla ve yasa dışı biçimde sınır dışı edilmeleri hemen durdurulmalı.” ifadesini kullandı.

AB İçişleri Fonları ve Temel Hakların

Johansson, 30 Haziran’da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bugün Yunanistan Devlet Bakanı Georgios Gerapetritis, Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos ve Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis ile görüştüğünü duyurdu. Bakanlarla dış sınırların yönetimi, göç ve temel hak konularını ele aldıklarını belirten Johansson, “Göçmenlerin şiddet yoluyla ve yasa dışı biçimde sınır dışı edilmeleri hemen durdurulmalı.” ifadesini kullandı.

Johansson, Yunan bakanların kendisine temel haklarla ilgili yeni bir tekliften söz ettiğini, 1 Eylül itibarıyla bunun yürürlüğe gireceğini bildirdiklerini duyurdu. Komisyon üyesi, “AB içişleri fonları, temel hakların doğru şekilde uygulanmasına bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Brüksel merkezli Euractiv haber sitesinnin Eylül 2021’deki haberine göre, Komisyon sınırlarında temel hak ihlallerinin önlenmesine ve bunlarla ilgili iddiaların etkin bir şekilde soruşturulmasına yardımcı olmak için Atina yönetiminden hızlı bir şekilde bağımsız bir mekanizma kurmasını talep etmiş ve bunun karşılığında Yunanistan’ın istediği ek 15 milyon 830 bin avroluk fonu serbest bırakacağını taahhüt etmişti.

Yunanistan’da Göçmenlere Yönelik Hak İhlalleri

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD Report Munchen ve The Guardian tarafından yapılan ortak çalışma, Yunan sınır güvenlik birimlerinin mültecileri zorla çalıştırarak, diğer mültecileri geri itmelerinde yardımcı olmaları karşılığında bir aylık oturum izni vadettiğini ortaya koymuştu.

Haberler üzerine AB Komisyonu, Yunanistan’dan iddiaları araştırmasını istediklerini ve Johansson’un Yunan bakanlarla görüşeceğini açıklamıştı. AB Komisyonu sözcülerinden Anitta Hipper, Yunanistan’ın mültecileri zorla çalıştırarak, diğer mültecileri geri itmelerierinde yardımcı olmaları karşılığında kısa süreli oturum izni vermesiyle ilgili son haberleri ciddiye aldığını, Yunanistan’dan araştırma talep ettiğini söylemişti.

Yunanistan makamları, geri itmelerle ilgili uluslararası insan hakları örgütleri, uluslararası basın, siyasetçiler ve birçok kurumun iddialarını bugüne kadar hep reddetti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler