Ezan Köln’de Açıktan Ezan Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Köln'de, model bir proje kapsamında başlatılacak olan cuma vakti ezanın açıktan okunması uygulamasının ne zaman hayata geçirileceği belirsizliğini koruyor.

admin 2 Ağustos 2022

Köln, model bir projenin parçası olarak müezzinlerin cuma namazına cemaatlerini açıktan okunan ezan ile çağırmasını sağlamak istiyor. Ancak bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil.

Açık Ezan Uygulaması

Almanya'da Ezan Halka Açık Okunacak

8 Ekim 2021

Köln belediyesinin bir sözcüsü Alman Basın Ajansı (dpa)’ya verdiği demeçte, ezanın açıktan okunacağı tarihin henüz belli olmadığını açıkladı. İki camiden kendilerine bu konuyla ilgili başvuru yapıldığını, ancak bunlarla ilgili henüz bir karar verilmediğini söyleyen belediye sözcüsü, belediyenin taleplerle ilgili bir değerlendirmede bulunabilmesi için gerekli olan “gürültü raporu”nun henüz talep sahibi camiler tarafından kendilerine sunulmadığını belirtti. Köln belediyesi olarak camilerin bunu ne zaman yapcaklarına dair de hiçbir bilgileri olmadığını sözlerine ekledi.

Model Proje

Köln, 2021 Ekim ayının başında camilerin talep etmeleri ve gerekli şartları yerine getirmeleri hâlinde, cemaatlerini cuma namazına açıktan okunan ezan ile çağırabileceklerini açıklamıştı. Koşullar arasında örneğin, ezanın beş dakikadan uzun sürmemesi ve caminin konumuna göre belirlenen maksimum ses seviyesinin aşılmaması gibi maddeler bulunuyor.

Dosya: "Avrupa'da Ezan Düzenlemeleri"

Almanya’da İlk Ezan: Düren Camisi’nin 34 Yıllık Ezan Geçmişi

1 Kasım 2018

Ayrıca ilgili cami cemaatinin, uygulama öncesi el ilanları ile komşularını erken bir aşamada bilgilendirmesi ve kendilerine yönelik gelebilecek soruları cevaplandırıp, şikayetleri kabul edecek bir irtibat sorumlusu tayin etmesi gerekiyor. Model projenin başlangıçta iki yıl ile sınırlandırılması öngörülüyor.

Belediye uygulamayı Anayasa’da teminat altına alınan “dini uygulanma özgürlüğü” esasına dayandırıyor. Belediyenin bu girişimi geniş tartışmalara neden olmuştu. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |