'Kanada'

 Kanada’da 88 Papaz Hakkında Cinsel İstismar Davası

Kanada’nın Quebec eyaletinde, Katolik kilisesine bağlı 88 papaz hakkında, reşit olmayan çocuklara cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla toplu dava açıldı.

Fotoğraf: Kristi Blokhin / Shutterstock.com

Radio-Canada’nın haberine göre, Quebec Başpiskoposluğuna karşı açılan davada çok sayıda rahip cinsel saldırıyla suçlanıyor. Quebec Yüksek Mahkemesine sunulan belgelerde, aralarında hâlen Vatikan’da kardinal olarak görev yapan dönemin Quebec Başpiskoposu Marc Oullet’in de bulunduğu 88 papaz ve görevli, cinsel istismar sanığı olarak yer alıyor.

Quebec Başpiskoposluğuna karşı açılan davada, 101 kurbanın cinsel istismar eylemine maruz kaldığı belirtildi. Toplu dava, 1940’tan beri rahipler ve piskoposluk için çalışan diğer personel tarafından çoğu reşit olmayan ve cinsel saldırıya uğradığı iddia edilen 100’den fazla kurbanı temsil ediyor.

Belgelerde Bir Vatikan Kardinalinin Adı da Geçiyor

Hâlen Vatikan’da kardinal olarak görev yapan ve Papa Francis’in potansiyel halefleri arasında gösterilen eski Quebec Başpiskoposu Marc Ouellet’in adı, bu tür bir yasal işlemde ilk kez geçiyor.

Belgelerde “F” olarak tanımlanan kurban, Radio-Canada’ya yaptığı açıklamada, eski Quebec Başpiskoposu Marc Oullet’nin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Marc Oullet, Quebec Başpiskoposluğu görevine 2003 yılında getirildi.

Kadınlarla ilişkileri, başka rahiplerce de uygunsuz bulunan Oullet, daha sonra kardinalliğe yükseldi. 2010 yılında Roma’ya geri çağrılan Oullet, Vatikan’ın yeni piskoposları seçmekten sorumlu Piskoposlar Departmanı’na terfi etti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler