Hollanda Schiphol Havalimanı’nda Bitmeyen Sıkıntılar İstifa Getirdi

Amsterdam Havalimanı Royal Schiphol Grubun Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Dick Benschop, aylardır süren yoğunluk ve personel eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıların ardından istifa etti.

bgucin 16 Eylül 2022

Schiphol Havalimanı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Benschop’un dün gece istifasını Royal Schiphol Grup yönetim kuruluna sunduğu ve istifasının kabul edildiği belirtildi.

Kaos Ortamı Aylardır Devam Ediyor

Seyahat

Tatil Dönemi Sona Ererken Havalimanlarındaki Kaos Devam Ediyor

1 Eylül 2022

Nisandan bu yana havalimanında devam eden personel eksikliği ve yoğunluk krizinin ardından on binlerce yolcunun uçuşunu kaçırması ve çok sayıda uçuşun iptal edilmesi sebebiyle havalimanı yönetiminin ağır eleştirilere maruz kaldığı belirtildi. Açıklamada, Benschop’un “Elimden gelenin en iyisini yaptım ama olması gereken yerde değiliz.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Grup Yönetim Kurulu Başkanı Jaap Winter’in “Benschop’un yönetiminde yoğunluk ve personel eksikliği krizini aşmak için alınan birçok tedbire rağmen yaz döneminde sorunlar bir nebze azalsa da tamamen çözülemedi.” şeklindeki değerlendirmesi yer aldı. Hollanda Kraliyet Havayolları CEO’su Marjan Rintel, Benschop’un istifasının “devam eden kaos ortamında” anlaşılır bulduğunu belirtti.

Amsterdam Schiphol Havalimanı hafta başında güvenlik personelinin yetersizliği sebebiyle ciddi yoğunluk yaşarken, havalimanı yönetimi çok sayıda uçuşun iptal edilmesini istedi.

Schiphol Havalimanı’ndaki Yoğunluk

Geçici İşçi Alımı

Almanya Türkiye'den Geçici İşçi Alacak - Peki Şartlar Neler?

15 Temmuz 2022

Hollanda Havayolları Birliğine (BARIN) göre Ekim 2022 itibarıyla Schiphol çıkışlı uçuşların azaltılmasını isteyen havalimanı yönetiminin yolcu sayısında yüzde 18’lik azalma olacağı tahmin ediliyor.

Schiphol Havalimanı’nda personel eksikliği ve tatil sezonu nedeniyle oluşan yoğunluğu azaltmak için personel ücretlerinin arttırılması, uçuşların iptal edilmesi ve ek tedbirlere başvurulmasına rağmen nisandan bu yana süren yoğunluğa çözüm bulunamamıştı.

Schiphol Havalimanı ile Hollanda Tüketiciler Birliği arasında yapılan anlaşma gereğince 23 Nisan’dan bu yana havalimanındaki yoğunluk sebebiyle uçamayanların bilet değişim masrafları, yeni bilet masrafları veya iptal ücretlerinin yolculara ödeneceği bildirilmişti. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |