'Almanya'

Açık Cami Günü’nün Ana Teması İklim ve Enerji Olacak

Almanya'da 3 Ekim’de yapılacak olan Açık Cami Günü’nde “Sınırlı Kaynaklar – Büyük Sorumluluklar” sloganyla enerji krizi gündeme getirilecek.

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete.

Almanya’da her yıl 3 Ekim tarihinde düzenlenen Açık Cami Günü’nde dünyanın yaşadığı iklim ve enerji krizine dikkat çekilecek. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, Açık Cami Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, bu yıl Açık Cami Günü’nün iklim ve enerji krizi ekseninde şekilleneceğini kamuoyuyla paylaştı.

“Doğa ve çevremizin selameti için daha fazla çaba sarf etmek, camilerimizdeki enerji tüketimini azaltmak konularında sorumluluk taşıyoruz.” diyen Ali Mete, Açık Cami Günü’nün bu yıl iklim ve enerji krizi ekseninde şekillendiğini ifade etti.

Camiler de Enerji Tasarrufu Yapacak

Açıklamasında, “Cami cemiyetlerinin bu konularda ne gibi katkılarda bulunabileceğini özeleştiri yaparak değerlendirmek zorundayız. Odak noktamız enerji ve doğal kaynak kullanımını en aza indirgemek. Aynı zamanda iklim ve çevre konularında da hassasiyeti artırmayı hedefliyoruz.” diyen Mete her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliklerin en önemli unsurunun karşılıklı tanışıklığı artırmak olduğunu belirtirken, “İyi komşuluk ilişkilerini sürdürmek, yeni dostluklar edinmek arzusundayız.” şeklinde konuştu.

İklim değişikliği ve doğanın korunması konuları 2013 yılındaki Açık Cami Günü etkinliklerinde de ele alınmıştı. O tarihten bugüne kadar birçok cami bu konuda adımlar attı. IGMG geçtiğimiz yıl 500 camisini su tasarrufu sağlayan düzeneklerle donattı. IGMG bünyesinde oluşturulan bir komisyon, örneğin ısıtma sistemlerini modernize ederek, gaz ve elektrik tüketimini azaltmak için camilerin yenilenebilir enerji kullanımına geçişine dair tavsiyeler ve kılavuzlar geliştiriyor.

“Kaynakları İsraf Etmemek Dinimizin Emri”

İnfografik: KRM.

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete açıklamasına şöyle devam etti: “Kaynakları israf etmemek dinimizin bir emridir. İnsanları doğa ve çevremizin selameti için daha fazla çaba sarf etme konusunda motive etmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Her geçen yıl etkisi daha da açık bir şekilde görülen ve her seferinde binlerce insanın yaşamını kaybetmesine, evsiz kalmasına, düzenlerinin bozulmasına sebep olan iklim afetlerini önlemek herkesin görevidir. İnsanlar Pakistan’da veya başka coğrafyalarda emisyon sebebiyle yaşam alanlarını kaybediyorken biz diğer tarafta israf içerisinde yaşamaya devam edemeyiz.”

Açık Cami Günü Etkinlik Programı

Açık Cami Günü’ne katılacak IGMG camilerinin listesine online olarak erişmek mümkün. İlgi duyanlar için detaylı bilgiler, broşür, afiş ve rehber http://tom.igmg.org/ adresinde erişeme açık. Açık Cami Günü 1997 yılından beri Almanya genelinde gerçekleştiriliyor. 2007 yılından beri, tanışma ve buluşma etkinliğinin organizatörlük görevini Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) üstleniyor. Almanya genelinde yaklaşık 100 bin ziyaretçi 1000’i aşkın camide Açık Cami Günü etkinliğine iştirak ediyor. (P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler